Pomimo obostrzeń związanych z epidemią Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich nie przerywa swojej działalności. Gdy zwiedzający ponownie będą mogli tu przyjść, zobaczą wiele nowych eksponatów. Wśród nich znajdują się te, które otrzymaliśmy ostatnio z Politechniki Świętokrzyskiej.
Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich to unikatowe w skali światowej przedsięwzięcie. Zostało utworzone z okazji 100-lecia istnienia lampy rentgenowskiej, do tej pory zgromadzono w nim ponad 1200 różnych eksponatów związanych z promieniowaniem X. Placówka właśnie została wzbogacona o kolejne przedmioty.

Są to podstawowe elementy dyfraktometru rentgenowskiego typu HZG-4 firmy Zeiss wraz z kompletem lamp rentgenowskich firmy Rörix produkcji niemieckiej. Urządzenie to było wykorzystywane do badania struktur różnych materiałów budowalnych, minerałów itp. w Katedrze Technologii i Trwałości Budowli na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej. Obecnie wykorzystywany jest tam inny, nowocześniejszy dyfraktometr Empyrean firmy Malvern Panalytical pochodzący z Holandii.