Mateusz Eichner w ramach pracy magisterskiej zaprojektował i skonstruował nowatorskie urządzenie do suszenia ziaren kukurydzy. Już niebawem rozpoczyna pracę u jednego z większych producentów urządzeń przemysłowych w województwie.
Prace dyplomowe studentów Politechniki Opolskiej słyną z zastosowania w praktyce. Tak było i tym razem: praktyczna część pracy Mateusza Eichnera objęła badanie i analizę wpływu parametrów eksploatacyjnych suszarki daszkowej na proces suszenia kukurydzy. – Do wykonania badania posłużyłem się sterownikiem, który sam wykonałem, który nie tylko steruje procesem mieszania ziarna w suszarce, ale też automatycznie wyłącza urządzenie po zakończeniu wychładzania ziarna. W tym przypadku nie jest konieczne już używanie drogiego miernika i pobieranie próbek ziarna z urządzenia. Zwiększyłem w ten sposób komfort obsługi suszarki. Sterownik umożliwia też zdalne monitorowanie, np. na smartfonie przy pomocy widżetu, i zapisywanie parametrów procesowych suszenia – tłumaczy mgr inż. Mateusz Eichner, absolwent mechaniki i budowy maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
– Dyplomant, co zwróciło szczególną uwagę komisji egzaminacyjnej, przeprowadził długotrwałe badania doświadczalne parametrów eksploatacyjnych suszarki daszkowej, w której wykorzystał samodzielnie przez siebie wykonany sterownik. Dzięki urządzeniu uzyskał kryterium 14-15% wilgotności ziarna, stanowiące optymalne warunki suszenia. Wyniki przeprowadzonych badań i analiz mogą zostać wykorzystane w przemyśle do zwiększenia efektywności i komfortu obsługi suszarek konwekcyjnych – chwali promotor dr hab. inż. Krystian Czernek. – Ta suszarka już od kilku sezonów z powodzeniem pracuje w moim rodzinnym gospodarstwie, a zastosowany w niej sterownik, monitoring czy same wyniki badania można aplikować w innych suszarkach daszkowych – uzupełnia mgr inż. Meteusz Eichner, który niebawem rozpoczyna pracę u jednego z większych producentów urządzeń przemysłowych w województwie. – Będę tam konstruktorem w centrum badawczo-rozwojowym. Dzięki ukończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn jestem otwarty na różne ścieżki kariery związane z optymalizacją, prototypowaniem, projektowaniem, czy wykonywaniem urządzeń sterujących i monitorujących – wylicza.