W ramach projektu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego pod nazwą „Bądź aktywny!”, na Politechnice Opolskiej rusza od czerwca sekcja boccie, sportu wzorowanego na włoskiej grze w bule. Po siatkówce na siedząco to już kolejna odsłona współpracy uczelni z komitetem.
Michael Jonek, świeżo upieczony inżynier informatyki i parakolarz współpracujący przy budowie nowej sekcji nie kryje satysfakcji: – Cieszy to, że sport osób niepełnosprawnych jest dostrzegany i dane są możliwości do jego uprawiania – mówi.
O boccie, a także motywacji do rozwijania oferty rekreacji ruchowej skierowanej do osób z niepełnosprawnościami mówi dr Justyna Charaśna-Blachucik, która koordynuje projekt „Bądź aktywny!” na politechnice.
Kontynuacja współpracy z Polskim Komitetem Paraolimpijskim to dowód na to, że praca zdalna również może przynieść sukces! Pierwszy nasz projekt dotyczył siatkówki na siedząco. Zajęcia odbywały się wówczas na hali w II kampusie, a spotkania sekcji boccie, dyscypliny uprawianej na dworze, będą mieć miejsce na świeżym powietrzu, w składzie sześciu zawodników i trener, co również będzie zgodne z obostrzeniami epidemiologicznymi. Sekcję boccie będę prowadziła z wolontariuszami, studentami pierwszego roku kierunku fizjoterapia. Są to młodzi ludzie, chętni do kontaktu z osobami, do których pomocy i wsparcia przygotowują się podczas studiów. Nic tak nie uczy jak praktyka i doświadczenie!
Sama jestem byłą siatkarką AZS Coroplast Opole, mam – zdobyte na naszej uczelni – uprawnienia trenera II klasy piłki siatkowej i swoje doświadczenie przekazuję synowi, który jest vice mistrzem mini siatkówki kategorii „2” chłopców, ale i studentom. Czasami są już zmęczeni słuchaniem moich opowieści, ale sami zadają mi pytania o moje zawodnicze życie. Nie da się ukryć, że sport jest jedną z metod na wychowanie, kształtuje charakter, uczy dyscypliny, punktualności, samodzielności i wielu, wielu wartościowych cech.
Sport towarzyszy mi odkąd pamiętam. W szkole podstawowej do końca nie wiedziałam co trenuję, ponieważ jeździłam na wszystkie zawody sportowe w każdej dyscyplinie już w wieku 10 lat. W VI klasie grałam już w III lidze i po 5 latach przeszłam do I ligi, co oznaczało intensywne treningi i zgrupowania kadry, w domu byłam trzy razy w roku. Teraz ćwiczenia z osobami z niepełnosprawnościami, to dla mniej bardziej rehabilitacja :-), wpisuję się więc na listę moich beneficjentów. I dlatego w tym projekcie mniej kontuzyjny sport – boccie.
Nie jest powiedziane, że na tym koniec, ponieważ zapału i energii do kolejnych projektów przypisanych osobom z niepełnosprawnościami mi nie brakuje. Chętnie poprowadziłabym jeszcze inną sekcję sportową dla naszych studentów z różnymi dysfunkcjami. Zachęcam do kontaktu wszystkich zainteresowanych!
W marcu tego roku otrzymałam podczas Festiwalu sportu wyróżnienie w promowaniu sportu osób niepełnosprawnych i poczułam, że powinnam kontynuować tą pasję. Każde wyróżnienie jest dla mnie i osób ze mną współpracujących motywacją do dalszego działania i rozwoju, niesie wielką chęć do pracy.
W tym roku, mimo zaawansowanych przygotowań, nie udało się przeprowadzić wydarzenia Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami. Bardzo satysfakcjonujące dla mnie było to, że studenci szczerze żałowali, że nie zorganizujemy w tym roku kolejnej edycji. A przypomnę, że w całym przedsięwzięciu bierze udział 200 studentów-wolontariuszy ze wszystkich kierunków wydziału.