Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o kulturze fizycznej prof. dr. hab. Zbigniewowi Borysiukowi. To pierwszy taki tytuł przyznany na Opolszczyźnie.

Zainteresowania naukowe w dziedzinie kultury fizycznej prof. dr. hab. Zbigniewa Borysiuka dotyczą przede wszystkim rozwiązywania problemów badawczych w zakresie sterowania i regulacji czynnościami ruchowymi człowieka z perspektywy antropomotoryki. Wykorzystując zdobycze nowych technologii wraz ze współpracownikami stosuje unikalne w skali kraju systemy analizy ruchu (Motion Capture Systems) w synchronizacji z EMG i platformami reakcji sił podłoża.
Książka ciesząca się międzynarodowym uznaniem
W 2010 roku we współpracy z prof. Dariuszem Zmarzłym uzyskał patent za „Układ do pomiaru szybkości reakcji”. W 2009 w Nowym Yorku w wydawnictwie Sword PlayBooks opublikował książkę „Modern Saber Fencing. Technique-Tactics-Training-Research”, która cieszy się międzynarodowym uznaniem i od 2016 roku dystrybuowana jest również w wersji elektronicznej.
Profesor jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, gdzie w 1977 r. obronił pracę magisterską w katedrze antropologii prof. Haliny Milicerowej.
Stopień doktora nauk o kulturze fizycznej uzyskał w 1999 roku w Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a dziesięć lat później stopień doktora habilitowanego nauk o kulturze fizycznej – decyzją Senatu Uniwersytetu Palacky’ego w Ołomuńcu w Czechach – na podstawie dorobku naukowego i monografii zatytułowanej: Temporal Structure of Psychomotor Responses in Selected Combat Sports (kolokwium habilitacyjne przeprowadzono w j. angielskim).
Prof. Zbigniew Borysiuk jest kierownikiem Katedry Antropomotoryki i Biomechaniki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, zasiada także w Radzie Uczelni. Jest autorem i współautorem 38 pozycji piśmiennictwa indeksowanych w Web of Science. Sumaryczny impact factor = 42,5, indeks Hirscha = 10, liczba cytowań z IF= 270. Promotor czterech doktoratów, w tym dwóch zakończonych. Recenzent w dziewięciu postępowaniach habilitacyjnych i piętnastu doktoratach.
Sukcesy trenerskie
Wcześniej, przez osiem lat był dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, oraz wieloletnim członkiem Senatu Politechniki Opolskiej.
Profesor posiada także dyplom trenera I klasy szermierki, pracował na stanowisku trenera szermierki kolejno w dwóch klubach: MKS Zryw Opole i TSSz Opole. Największe osiągnięcia jego wychowanka Dariusza Gilmana to Mistrzostwo Świata Kadetów w maju 1990 r. w Goeteborgu (Szwecja) i Mistrzostwo Europy Kadetów w Goudzie (Holandia) w lutym 1990 r., Mistrzostwo Europy Juniorów w Insbrucku (Austria) 1992 r., brązowy medal w reprezentacji Polski seniorów w 1998 r., w La Chaux-de Fonds (Szwajcaria).
Profesor przygotowywał także reprezentację Szkocji do Igrzysk Commonwealth’u w Montrealu i MŚ w Essen.