Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych prof. dr hab. inż. Dariuszowi Rozumkowi z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Pracę naukowo-badawczą prof. Dariusz Rozumek rozpoczął 7 lat po studiach wracając w 1995 roku na uczelnię jako asystent w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej (w między czasie zdobywając doświadczenie w przemyśle i biznesie).
Po powrocie na uczelnie prowadząc zajęcia, zainteresował się rozwojem pęknięć zmęczeniowych. W tym okresie jego zatrudnienia (obejmującego lata 1996-2002), zagadnienia te były pogłębiane w ramach prac badawczych i projektów TEMPUS oraz Leonardo da Vinci realizowanych przez Katedrę Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn. Badania te dotyczyły trwałości i pęknięć zmęczeniowych w próbkach ze stali 18G2A oraz 10HNAP przy zginaniu. Pracę doktorską pt. „Badanie wpływu geometrii próbki, typu koncentratora i rodzaju materiału na trwałość zmęczeniową przy zmiennym zginaniu”, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Grzegorza Gasiaka, obronił 23 października 2002 roku uzyskując stopień doktora nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn.
Staż na prestiżowym włoskim uniwersytecie
Po obronie doktoratu kontynuował badania zmęczeniowe, koncentrując się głównie na rozwoju pęknięć pod obciążeniem wieloosiowym w różnych materiałach. W tym okresie prezentował swoje wyniki na wielu konferencjach i sympozjach krajowych oraz międzynarodowych. W październiku 2004 roku przebywał na dwutygodniowym stażu na
Uniwersytecie Padewskim we Włoszech, pod opieką profesora Paolo Lazzarin, gdzie rok później podczas miesięcznego stażu prowadził badania zmęczeniowe w stanie jedno- i wieloosiowym z tamtejszymi naukowcami. Wyniki badań otrzymane podczas pobytu na stażach zaowocowały jednym rozdziałem monografii habilitacyjnej.
W roku 2010 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie mechanika. Kolokwium odbyło się na Wydziale Mechanicznym Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej, a temat monografii habilitacyjnej brzmiał „Mieszane sposoby pękania zmęczeniowego materiałów konstrukcyjnych”. W tym samym roku awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Opolskiej.
Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego, kontynuował prace badawcze związane z trwałością zmęczeniową, w szczególności z rozwojem pęknięć, jednocześnie nawiązując i pogłębiając kontakty w tym obszarze, z badaczami z Polski i zagranicy.
Badania zmęczeniowe
– Aktualnie zajmuję się rozwojem pęknięć zmęczeniowych, przy obciążeniach wieloosiowych, różnych rodzajów materiałów konstrukcyjnych, między innymi wytwarzanych metodą zgrzewania wybuchowego. Prowadzę badania w międzynarodowym zespole z kolegami z Portugalii i Włoch. Współpracuję również z przemysłem robiąc dla nich badania, wykonując ekspertyzy czy prace zlecone. Obecnie jestem promotorem dwóch doktorantów i redaktorem wydziałowym – mówi prof. Dariusz Rozumek, który jest autorem bądź współautorem 268 publikacji naukowych, 11 patentów i wielu opracowań dla przemysłu. Jest także redaktorem gościnnym kilku numerów w różnych czasopismach oraz recenzentem artykułów w ponad 30 czasopismach międzynarodowych. W swojej karierze otrzymał także 13 nagród i wyróżnień.
Rocznik 1962. Ojciec dwójki dzieci. Obecnie pracuje w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.