Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa i transport prof. dr. hab. inż. Damianowi Bębnowi z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej.

Prof. dr hab. inż. Damian Bęben ukończył w 2000 roku studnia magisterskie na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Po ukończeniu studiów doktoranckich na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej i obronie pracy doktorskiej na Politechnice Opolskiej, rozpoczął w 2005 roku pracę jako adiunkt w Katedrze Geotechniki i Geodezji na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. Aktualnie pracuje w Katedrze Mostów, Geotechniki i Procesów Budowlanych na WBiA.
Przed uzyskaniem stopnia doktora nauk technicznych prace naukowo-badawcze prof. dr. hab. inż. Damiana Bębna były skoncentrowane głównie na zagadnieniach współpracy gruntu i stalowej powłoki wykonanej z blach falistych. Po uzyskaniu stopnia doktora nauk technicznych profesor nadal zajmował się kwestiami związanymi z mostami i przepustami wykonywanymi z blach falistych, ale skupił się na zagadnieniu rozpoznania zachowania się tego typu obiektów pod obciążeniem dynamicznym (zwłaszcza eksploatacyjnym), gdyż ten temat nie był do tej pory podejmowany na szerszą skalę.
Obecnie tematyka naukowo-badawcza prof. dr. hab. inż. Damiana Bębna koncentruje się w trzech głównych nurtach. To: analiza mostów i przepustów gruntowo-stalowych w zakresie badań statycznych i dynamicznych (kontynuacja wcześniejszych badań); analiza mostów i przepustów gruntowo-stalowych w zakresie obciążeń sejsmicznych i antropogenicznych oraz analiza możliwości zastosowania bezdotykowych metod pomiarowych (fotogrametria, skaning laserowy i tachimetria) do badań mostów.
Profesor właśnie prowadzi badania w ramach trzech międzynarodowych grup badawczych: polsko-czeskiej w zakresie optymalizacji mostów gruntowo-stalowych; polsko-norweskiej w zakresie badań i obliczeń przepustów stalowych i betonowych z zastosowaniem EPS oraz polsko-włoskiej w zakresie wykorzystania odpadów do wzmacniania zasypki w mostach gruntowo-stalowych poddanych obciążeniom dynamicznym w tym sejsmicznym.
Prof. dr hab. inż. Damian Bęben był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę naukową. Jest laureatem m.in. stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla najlepszych młodych naukowców; stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznanego przez MNiSW; 2011 Outstanding Reviewer for the Journal of Bridge Engineering (ASCE); Złotego medalu na International Exhibition of Technical Innovations, Patents and Inventions za patent pt. Device for signaling the rail axis; Brązowego medalu podczas międzynarodowych targów innowacji (International Trade Fair/Ideas – Invention – New Products: iENA 2019). Został ujęty również w rankingu 2% najczęściej cytowanych naukowców na świecie organizowanym przez Uniwersytet Stanforda i wydawnictwo Elsevier.
Warto podkreślić, iż od ukończenia studiów magisterskich prof. dr hab. inż. Damian Bęben stale współpracuję z sektorem gospodarczym (publicznym i prywatnym) w zakresie szerokorozumianego budownictwa. Był autorem lub współautorem projektów obiektów infrastruktury drogowej i kolejowej, ekspertyz, projektów zamiennych, opinii naukowych, ocen stanu technicznego i innych opracowań naukowo-technicznych.
Prof. dr hab. inż. Damian Bęben był i dalej jest promotorem w pięciu przewodach doktorskich (w trzech jako główny promotor, dwa w trakcie realizacji) i w dwóch zakończonych przewodach jako promotor pomocniczy. Był recenzentem w trzech przewodach doktorskich (Politechnika Lubelska, Politechnika Śląska i Parma University we Włoszech). Był także recenzentem w jednym postępowaniu habilitacyjnym i sekretarzem komisji habilitacyjnych w dwóch postępowaniach habilitacyjnych.
Od początku pracy na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej, prof. dr hab. inż. Damian Bęben aktywnie włącza w pracę organizacyjną na rzecz wydziału i uczelni będąc członkiem ciał kolegialnych z wyboru (senat, rada wydziału, rada dyscypliny, rada dziekańska, komisje senackie), a także na arenie międzynarodowej – będąc członkiem szeregu komitetów organizacyjnych i naukowych konferencji oraz czasopism, a także organizując specjalne sesje na światowych konferencjach.
Obecnie jest przewodniczącym rady naukowej dyscypliny inżynieria lądowa, geodezja i transport na Politechnice Opolskiej, przewodniczy także senackiej komisji ds. nauki i etyki Senatu Politechniki Opolskiej. Jest również ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Prof. dr hab. inż. Damian Bęben wyniki swoich prac naukowo-badawczych stale publikuje w prestiżowych czasopismach indeksowych przez Journal Citation Reports (33 artykuły), a także w czasopismach krajowych, referatach na konferencje krajowe i zagraniczne, rozdziałach w monografiach. Łączna liczba prac wynosi ponad 300. Jego aktualny indeks Hirscha wynosi 16.