Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno – technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika prof. dr. hab. inż. Andrzejowi Cichoniowi, dziekanowi Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
– To dla mnie duże wyróżnienie i radość ponieważ kariera naukowca jest zwieńczona tytułem profesorskim. Cieszę się, że moje osiągnięcia zostały docenione – komentuje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń. – Oczywiście, uzyskanie tytułu nie kończy mojej działalność naukowej. Wręcz przeciwnie. Do mojego zespołu właśnie dołączają kolejni doktoranci, którzy zajmą się zagadnieniami energetycznymi. Liczę, że wyposażenie, infrastruktura, przyjazna atmosfera na politechnice sprawi, że młodzi ludzie będą kandydowali nie tylko na studia inżynierskie i magisterskie, ale także wybiorą rozwój naukowy i zasilą kadrę naszej uczelni – dodaje prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń, który z Politechniką Opolską zawodowo związany jest od 2003 roku, tuż po tym jak obronił dyplom magistra z elektrotechniki, specjalność elektroenergetyka na ówczesnym Wydziale Elektrotechniki i Automatyki.
Zaledwie trzy lata później, na tym samym wydziale obronił rozprawę doktorską pt.: „Wpływ parametrów fizykochemicznych oleju izolacyjnego na deskryptory charakteryzujące sygnały emisji akustycznej generowanej przez wyładowania niezupełne”.
– Od początku pracy zawodowej prowadzone przeze mnie prace naukowo – badawcze były ukierunkowane na zastosowanie bardzo szybko rozwijających się możliwości pomiarowych, metod przetwarzania i analizy sygnału oraz narzędzi sztucznej inteligencji do diagnostyki urządzeń elektroenergetycznych. Zgromadzony w tym obszarze dorobek naukowo – badawczy, jak również wdrożeniowy można zbiorczo zatytułować: „Rozwój i doskonalenie nieniszczących metod diagnostycznych urządzeń elektroenergetycznych” – wylicza prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń.
W tym zakresie działalność profesora można podzielić na następujące obszary tematyczne: opracowanie, rozwój i wdrożenie metody emisji akustycznej (EA) do diagnostyki stanu technicznego podobciążeniowych przełączników zaczepów (PPZ); rozwój metody EA do detekcji i lokalizacji wyładowań niezupełnych (WNZ) w transformatorach elektroenergetycznych; rozwój wieloparametrycznej metody detekcji wyładowań niezupełnych na podstawie wyników uzyskanych z pomiarów metodą elektryczną, UHF i EA; badania dotyczące zestarzenia izolatorów przepustowych z wykorzystaniem metody FDS i wyników badań oleju; możliwości zastosowania pomiarów wyładowań niezupełnych do diagnostyki stanu technicznego izolatorów przepustowych i przekładników prądowych; opracowanie, rozwój i wdrożenie systemów eksperckich wieloparametrycznej oceny stanu technicznego transformatorów elektroenergetycznych. Realizacja tych prac obejmowała zarówno badania podstawowe wykonywane głównie w warunkach laboratoryjnych, jak i liczne badania o charakterze przemysłowym prowadzone na rzeczywistych obiektach infrastruktury elektroenergetycznej. W tym zakresie współpracowałem m. in. z operatorem krajowego systemu elektroenergetycznego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. oraz spółkami dystrybucyjnymi takimi jak m. in.: Tauron Dystrybucja S.A.
W trakcie swojej kariery naukowej prof. dr hab. inż. Andrzej Cichoń wypromował trzech doktorów oraz liczne grono magistrów i inżynierów. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji zawierających wyniki jego prac naukowo – badawczych. Oprócz działalności naukowej, profesor ma także spore doświadczenie w działalności organizacyjnej. Od 2020 roku jest dziekanem Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Wcześniej był prodziekanem ds. współpracy i rozwoju oraz ds. organizacyjnych tego samego wydziału. Był także m.in. senatorem Politechniki Opolskiej, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Dydaktycznych i Studenckich Politechniki Opolskiej, członkiem Rady Naukowej dyscypliny Automatyka, Elektronika, Elektrotechnika i Technologie Kosmiczne, pełnomocnikiem rektora Politechniki Opolskiej ds. rekrutacji. Od dziesięciu lat jest również ekspertem Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Laureat licznych nagród i wyróżnień za działalność naukową i dydaktyczną, wśród których warto podkreślić uzyskanie Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodego wybitnego naukowca, które otrzymał w 2012 r.