Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych prof. dr. hab. inż. Adamowi Niesłonemu z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Pracę naukowo-badawczą prof. Adam Niesłony rozpoczął jeszcze na studiach (jest absolwentem mechaniki Wyższej Szkoły Inżynierskiej). Na V roku jednolitych studiów magisterskich wydał cykl publikacji z zakresu optymalizacji konstrukcji. W czerwcu 1998 roku obronił pracę magisterską pod tytułem: „Trwałość zmęczeniowa żeliwa przy losowym rozciąganiu-ściskaniu ze skręcaniem”, a następnie rozpoczął studia doktoranckie na Politechnice Opolskiej. Pracę doktorską „Uogólnienie metody spektralnej wyznaczania trwałości zmęczeniowej na zakres wieloosiowych obciążeń losowych”, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Ewalda Machy, obronił 9 lipca 2003 roku uzyskując stopień doktora nauk technicznych w dziedzinie budowa i eksploatacja maszyn.
Stypendium w Fraunhofer Institute for Structural Durability LBF w Darmstadt
Od 1 października 2003 roku pracuje w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. W okresie od lutego 2006 do lipca 2007 przebywał na stypendium fundacji Aleksandra von Humboldta w instytucie Fraunhofer Institute for Structural Durability LBF w Darmstadt, w Niemczech, pod opieką profesora Cetin M. Sonsino.
W roku 2010 uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie mechanika. Kolokwium odbyło się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej, a temat monografii habilitacyjnej brzmiał „Wyznaczanie warstwic uszkodzeń zmęczeniowych metodą spektralną”. W tym samym roku awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Opolskiej.
W 2012 roku został wybrany na stanowisko prodziekana ds. nauki Wydziału Mechanicznego w kadencji 2012-2016 i powtórnie w roku 2016 na kadencję 2016-2020. W latach 2017-2020 był dyrektorem Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej, a w latach 2017-2018 odpowiadał za powstanie Centrum Projektowania Inżynierskiego przy Parku Naukowo-Technologicznym w Opolu.
Badania zmęczeniowe
– Aktualnie zajmuję się metodą spektralną wyznaczania zmęczenia materiałów konstrukcyjnych. W ramach tych działań zostało skonstruowane i wytworzone stanowisko do badań zmęczeniowych oparte na dwóch wzbudnikach elektromagnetycznych. Prowadzę także dwa doktoraty wdrożeniowe i jestem kierownikiem projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości, który wspiera dyscyplinę inżyniera mechaniczna – wylicza prof. Adam Niesłony.
Rocznik 1973. Żonaty, trójka dzieci. Obecnie pracuje w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.