Prezydent RP nadał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych prof. dr. hab. Grzegorzowi Królczykowi, prorektorowi ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Profesor Grzegorz Królczyk po skończeniu studiów wyższych w Polsce studiował w University of the Highlands and Islands Inverness College School of Engineering & Computing w Wielkiej Brytanii jednocześnie na dwóch kierunkach: Mechanical Engineering oraz Computing. Karierę naukowo-badawczą związał z Politechniką Opolską, gdzie w 2005 roku rozpoczął pracę w Instytucie Matematyki, Fizyki i Chemii w Zakładzie Techniki Politechniki Opolskiej na stanowisku asystenta. Chcąc łączyć naukę z praktyką w 2008 roku podjął jednocześnie pracę w przemyśle. Praktyczne doświadczenie inżynierskie zdobywał pracując w firmie produkcyjnej będącej częścią europejskiego holdingu, gdzie był odpowiedzialny za produkcję w obrębie obróbki skrawaniem materiałów konstrukcyjnych oraz wtrysku tworzyw sztucznych.
Innowacyjne rozwiązania
Doktorat obronił w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn w 2011 roku na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. W tym także roku podjął pracę w przedsiębiorstwie będącym spółką akcyjną na stanowisku dyrektora ds. produkcji w spółce akcyjnej produkującej urządzenia ciśnieniowe. Pracując w przemyśle był odpowiedzialny za kontakty z innymi firmami w sprawach technicznych takich, jak wyceny czy wdrożenia nowych produktów. W swojej dotychczasowej pracy zajmował stanowiska: kierownik działu konstrukcji i technologii, inżynier produktu, kierownik produkcji czy dyrektor ds. produkcji. Takie doświadczenie zawodowe pozwoliło na wdrożenie do produkcji szeregu produktów, tj.: pomp perystaltycznych, opryskiwaczy do rozpylania środków ochrony roślin oraz wielu urządzeń ciśnieniowych, pracujących między innymi w zakładach chemicznych. Jako kierownik produkcji odpowiedzialny był także za wdrożenie do produkcji oraz uruchomienie linii montażowej innowacyjnego opryskiwacza do herbicydów wykorzystującego metodę ULV.
W swojej dotychczasowej karierze wielokrotnie uczestniczył w projektach B+R m.in. pozyskał fundusze na innowacyjne rozwiązanie, którym była pompa membranowa (budżet projektu to prawie 5 mln złotych), a także kierował zespołem, który zaprojektował pompę o 20% wydajniejszą oraz 5 dB cichszą od dostępnych wtedy na rynku.
Inicjator międzynarodowej sieci naukowej
Ponadto był autorem i kierownikiem projektu badawczego z budżetem prawie 2 mln złotych, którego efektem było utworzenie na Politechnice Opolskiej jednego z najnowocześniejszych w Polsce laboratoriów metrologii Technologicznej Warstwy Wierzchniej. W ramach badań realizowanych w Laboratorium zainicjował utworzenie międzynarodowej sieci naukowej, w której skład wchodziło wtedy 14 naukowców z Polski, Chorwacji, Słowacji, Francji i Indii. Efekty wspólnych badań publikowane były na całym świecie. W 2015 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego także z budowy i eksploatacji maszyn na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego kontynuował prace badawcze związane z metrologią powierzchni w technikach wytwarzania ze szczególnym uwzględnieniem obróbki skrawaniem, lecz ich zakres uległ zasadniczej zmianie. Przyczyniło się do tego niewątpliwie napisanie autorskiej monografii pt. „Morfologia powierzchni stali duplex po procesie toczenia na sucho i z chłodzeniem”, która pozwoliła na usystematyzowanie wiedzy z obszaru metrologii powierzchni oraz obróbki skrawaniem.
– Obecnie moje prace badawcze koncentrują się w trzech głównych obszarach, które są ze sobą tematycznie powiązane i stanowią kontynuację wcześniejszych badań: zrównoważona obróbka skrawaniem, metrologia powierzchni oraz projektowanie połączeń zagniatanych – mówi prof. Grzegorz Królczyk, który jest także autorem bądź współautorem 225 publikacji naukowych, 4 patentów, ponad 100 ekspertyz i innych opracowań wykonanych na zamówienie instytucji publicznych oraz kilkudziesięciu opracowań przemysłowych. W swojej karierze otrzymał także 15 nagród i wyróżnień. Jest członkiem redakcji 13 czasopism naukowych w tym pełni rolę edytora w czasopiśmie Measurement, dla którego zostało przypisane 200 punktów na liście czasopism MNiSW.
Ponadto, jest członkiem Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk. Indeks Hirscha Profesora według bazy Scopus to 38, wg. Web of Science 36. W Politechnice Opolskiej pełni funkcję prorektora ds. nauki i rozwoju.
Prywatnie mąż Jolanty (również naukowca związanego z Politechniką Opolską) oraz ojciec Ewy, Ani i Piotra. Ma 42 lata.