W czasie uroczystego, ostatniego w tej kadencji posiedzenia Rady Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, które odbyło się 22 czerwca ogłoszono, że w związku z nominacją do PNI 2016 wydział otrzymał zaproszenie na IV Polski Kongres Przedsiębiorczości – jedyne mobilne wydarzenie biznesowe w Polsce, które gromadzi około 800 przedstawicieli świata nauki, biznesu i samorządu.
Na Kongres Przedsiębiorczości zapraszane są osoby decyzyjne, tj. przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, prezesi spółek, dyrektorzy instytucji, rektorzy uczelni, samorządowcy oraz politycy i eksperci ds. biznesu w sporcie. Kongres organizowany jest w celu poznania stanowiska w sprawie synergii sportu z biznesem a organizowana konferencja poświęcona biznesowi będzie poruszać temat sposobów pozyskiwania sponsorów, zdrowiu sportowca i aktywności fizycznej społeczeństwa, oceniać ministerialny program „KLUB” czy nagradzać najważniejsze inicjatywy sportowe w Polsce.
Podczas Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości nagradzane są najwybitniejsze firmy i instytucje, których działalność i osiągnięcia przełożyły się na nominację do Polskiej Nagrody Innowacyjności 2016.
Do takiej nagrody Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej uzyskał w tym roku nominację w kategorii: Innowacyjna uczelnia za program terapii i aktywności ruchowej „Rak chodzi wspak” skierowany do pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym, którego pomysłodawcą jest dr Anna Rutkowska.
Ponadto na posiedzeniu Rady Wydziału wręczono dyplom gratulacyjny za uzyskanie stopnia doktora z nauk o zdrowiu Pani Annie Rutkowskiej oraz podziękowano za długoletnią współpracę Pani dr hab. Aleksandrze Rogowskiej, prof. PO i Pani dr hab. Renacie Szygule, prof. PO, które podjęły decyzję rozwoju naukowego na innych uczelniach.
Rak chodzi wspak to program terapii i aktywności ruchowej skierowany do pacjentów po zakończonym leczeniu onkologicznym.
Program powstał z inicjatywy pracowników Instytutu Fizjoterapii oraz studentów fizjoterapii Politechniki Opolskiej. To nieocenione korzyści płynące z regularnych spotkań z fizjoterapeutą, umożliwiające pomoc w powrocie do aktywności dnia codziennego oraz stanowiące zachętę do powzięcia rekreacji ruchowej jako formy spędzania czasu wolnego oraz poprawy samopoczucia i chęci do „nowego życia”.
CO OFERUJEMY?
Nasze działania będą obejmowały przede wszystkim poradnictwo w zakresie fizjoterapii w onkologii, zajęcia grupowe (gimnastyka grupowa, nordic walking) jak również wykłady i seminaria ze specjalistami.Działania te mają na celu zniwelować skutki procesu chorobowego, długotrwałego leczenia oraz czasowego unieruchomienia. Wymienione wyżej skutki przejawiają się jako negatywne zmiany w aparacie ruchowym, a także jako zmniejszenie wydolności krążeniowo-oddechowej, które mogą mieć następujące objawy:
- Duszność,
- Szybka męczliwość,
- Ograniczenie ruchowe,
- Spadek siły i wytrzymałości mięśni,
- Obrzęk limfatyczny.