W ramach Nocy Innowacji naukowcy Politechniki Opolskiej przygotowali wykłady dotyczące pasjonującego świata termowizji, nietypowych przykładów konstrukcji zespolonych
i kompozytowych oraz problemów gromadzenia energii elektrycznej.
Jak informują organizatorzy, Noc Innowacji jest prawdziwą okazją dla wszystkich, którzy z bliska chcą zobaczyć najnowocześniejsze technologie oraz odwiedzić miejsca, w których królują wyjątkowe rozwiązania.
– Podczas takiego wydarzenia nie mogło zabraknąć naukowców Politechniki Opolskiej, którzy na co dzień dzielą się swoim doświadczeniem nie tylko ze studentami, ale także z przemysłem, biznesem, gdzie wdrażane są ich nowatorskie rozwiązania – podkreśla Magdalena Filipek, dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Opolskiej.
W ramach Nocy Innowacji dr hab. inż. Andrzej Marynowicz, prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Budownictwa i Architektury w sposób syntetyczny opisze zjawiska cieplne zachodzące w otoczeniu człowieka, ze szczególnym naciskiem na radiacyjną wymianę ciepła: wykład wyjaśni m. in. szereg zjawisk towarzyszących radiacyjnemu przepływowi ciepła, z licznymi przykładami z życia codziennego.
Natomiast dr hab. inż. Ryszard Kopka z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki opowie o gromadzeniu energii elektrycznej – w tym zakresie do tej pory najbardziej popularnym sposobem było wykorzystanie akumulatorów, ale ostatnio pojawiły się nowe elementy takie jak superkondensatory oraz kondensatory litowo-jonowe.
W ramach wykładu dotyczącego nietypowych konstrukcji zespolonych dr inż. Mariusz Czabak z Wydziału Budownictwa i Architektury poruszy zagadnienia związane z łączeniem ze sobą różnych, czasem wydawałoby się niekompatybilnych materiałów. Dodatkowo omówi zagadnienia modelowania oraz wzmacniania konstrukcji budowlanych.
Noc Innowacji w przestrzeni wirtualnej odbędzie się w sobotę, 9 października. Szczegółowe informacje oraz rejestracja dostępne pod linkiem.