Na zaproszenie biskupa Andrzeja Czai pracownicy opolskich uczelni i instytutów naukowych spotkali się wczoraj na tradycyjnej uroczystości opłatkowo-noworocznej.
W imieniu środowiska akademickiego Politechniki Opolskiej wystąpił rektor prof. Marek Tukiendorf:
Szanowny Biskupie Andrzeju, Szanowni Księża Biskupi
Księże Dziekanie
Panowie:
Marszałku, Wojewodo, Prezydencie
Koleżanki i Koledzy
Drodzy Studenci
Dziękując za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość Święta Objawienia Pańskiego, pragnę wyrazić wdzięczność pracowników i studentów Politechniki Opolskiej za to, że po raz kolejny możemy wspólnie świętować początek Nowego Roku w gronie wszystkich środowisk akademickich naszego miasta.
I chociaż nie brakuje licznych interpretacji blasku światła betlejemskiego, bo przecież wybitny astronom Jochannes Kepler dowodził, że to wielokrotna koniunkcja trzech planet – Saturna, Jowisza i Marsa, inni wskazywali na periodyczny obrót Merkurego by dopuścić wreszcie tezę o symbolicznej przenośni związanej z oświeceniem umysłu, to nie podlega wątpliwości fakt, iż jest to jedno z pierwszych i największych świąt Chrześcijaństwa.
Świąt tym szczególnych, że obchodzonych od ponad dwóch tysięcy lat. Celebrowanych wszakże nie tylko przez Chrześcijan ale także symbolicznie przez wyznawców innych religii i ludzi niewierzących.
Bo przecież nie ma zakątka na świecie gdzie w tym okresie nie stałaby przystrojona choinka, głośniki kościołów ale też centrów czy lotnisk nie rozbrzmiewałyby pogodnymi kolędami.
Utalentowany duet z parafii austriackiego Oberndorfu: wikarego Mohra i organisty Grubera zaraził swym romantycznym dziełem cały świat wysyłając podczas pasterki w 1818 roku w eter słowa o cichej ale wielkiej nocy.
Rodzina rodzin jak napisał za Ojcem Świętym Franciszkiem w ostatnim grudniowym numerze „Polityki” wybitny znawca Kościoła Adam Szostkiewicz „to idea romantycznej miłości znajdującej spełnienie w małżeństwie i czułych związkach pomiędzy rodzicami i dziećmi”. To często jednak niedościgniony pierwowzór podlegający „ciągłej ewolucji historycznej, kulturowej, ekonomicznej”. Ten sam autor nawiązał do istotnego podobieństwa problemów rodziny Świętej i rodziny współczesnej. Tułaczka w poszukiwaniu pracy, niestabilność finansowa, dylematy wyborów moralnych to cechy, które pozwalają zauważyć, że problemy opuszczających mury uczelni naszych absolwentów miały swój pierwowzór w doświadczeniach rodziny świętej.
Dlatego zbierając się dziś wspólnie w sali Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, powinniśmy pamiętać, że jako środowisko akademickie jesteśmy zobowiązani do uzupełniania wartości, które pomogą naszej młodzieży zarówno w przyszłości zawodowej, jak i tej osobistej.
Pamiętajmy, że jako społeczność akademicka jesteśmy jedną wspólną rodziną i od czasów Platona z gaju Akademosa pozostajemy w specyficznych relacjach łączących autorytety wybitnych mistrzów i czerpiących z nich uczniów.
Dobrego Nowego Roku 2015 życzę wszystkim koleżankom i kolegom z naszej Politechniki oraz z bliskich nam siostrzanych uczelni.
Władzom lokalnym Panu Marszałkowi, Panu Wojewodzie i Panu Prezydentowi życzę mądrych decyzji, które sprawiedliwie służyć będą rozwojowi naszego środowiska a przez to miasta i regionu.
Duchowieństwu z Księdzem Biskupem na czele składam serdeczne życzenia dziękując za ich posługę, która „niech chroni nas ode złego”.
Dziennikarzom, którzy jak zwykle nam towarzyszą w takich uroczystościach życzę tematów, które będą opisywać niezwykłe sukcesy akademickie Opola.
Życzę wszystkim na ten Nowy Rok wiele radości!