W trosce o jak najszersze rozpowszechnianie informacji o działalności Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w środowisku akademickim, w kontekście pojawiających się próśb o informację, czym się zajmuje KRASP – przezentujemy Nesletter nr 3 KRASP.
Prezydium KRASP w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego UE 25 maja 2014 r.
Szanowni Państwo,
Zbliżają się wybory do Parlamentu Europejskiego są ważną próbą naszej dojrzałości obywatelskiej. Są one także wyznacznikiem umiejętności korzystania z odpowiedzialności i wolności, którą zdobyliśmy. Teraz również sami możemy decydować o tym, kto będzie nas reprezentował w Parlamencie Europejskim, kto będzie decydował o przyszłości Europy, pamiętając, że nie zawsze tak było. więcej
KRASP podpisała porozumienie ze Związkiem Rektorów Uczelni Ukrainy
Fot. Archiwum KRASP Jednym z priorytetów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, zrzeszającej 107 rektorów akademickich uczelni publicznych i niepublicznych, jest umiędzynarodowienie szkolnictwa wyższego i nauki w naszym kraju. W szkolnictwie wyższym umiędzynarodowienie postępuje dużo szybciej niż w nauce. W zeszłym roku w październiku, przy ogromnym wsparciu Ambasady RP w Brazylii, KRASP podpisał z CNPq już duże porozumienie w ramach brazylijskiego programu „Nauka bez Granic”, dotyczące wymiany
studentów i doktorantów, a także ramową umowę o współpracy ze swoim odpowiednikiem w Brazylii – CRUB (Conselho de Reitores das Universidades Brasileiras, która zrzesza 152 rektorów uczelni brazylijskich). KRASP prowadzi także rozmowy o podobnej współpracy z Ukrainą, a 25 kwietnia br. Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), będąca członkiem KRASP, podpisała w Kijowie porozumienie o współpracy pomiędzy polskimi i ukraińskimi uczelniami technicznymi. więcej
Odpowiedzi partii politycznych na pytania dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego w Europie
W związku z toczącą się już od pewnego czasu debatą nad przyszłością szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Europie i w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę niezwykle ważną rolę, jaką Parlament Europejski i Komisja Europejska mają do odegrania w kształtowaniu Europejskiej Przestrzeni Badawczej i Europejskiej Przestrzeni Szkolnictwa Wyższego, trzy Konferencje Rektorów: Francji (CPU – Conférence de Présidents des Universités), Niemiec (HRK – Hochschulrektorenkonferenz) i Polski (KRASP – Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich) postanowiły zadać przewodniczącym wszystkich partii politycznych, delegujących swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego, 10 pytań (7 pytań odnoszących się do kwestii ogólnoeuropejskich i 3 pytania dotyczące kwestii krajowych) dotyczących przyszłości szkolnictwa wyższego i badań naukowych w Europie z ich perspektywy.
więcej
Komentarz Przewodniczącego KRASP do odpowiedzi partii politycznych na pytania dotyczące nauki i szkolnictwa wyższego w Europie
Pytania dotyczyły najważniejszych kwestii rozwoju szkolnictwa wyższego i Europy z perspektywy środowiska akademickiego. Zostały one zadane przez KRASP w lutym br. wszystkim partiom politycznym w Polsce, które delegują swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego.
Przekazane nam dotychczas odpowiedzi przez PSL, SLD i PO pokazują zaangażowanie tych partii w rozwój szkolnictwa wyższego i nauki w Europie i w Polsce. Generalnie idą one w podobnym kierunku, niemniej jednak nie w każdym przypadku odpowiedzi były na tyle szczegółowe, by można było na ich podstawie wysnuć konkretne wnioski. więcej
Jubileusz 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego
Fot. Filip Radwański, Uniwersytet Jagielloński 10 maja 2014 r. odbyły się uroczystości jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w których udział wzięli przedstawiciele KRASP, m.in. przewodniczący KRASP, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Wiesław Banyś, Honorowa Przewodnicząca KRASP, prof. Katarzyna Chałasińksa-Macukow, przewodniczący Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, JM Rektor UAM, prof. Bronisław Marciniak wraz z wiceprzewodniczącymi KRUP, JM Rektorem UW, prof. Marcinem Pałysem, przewodniczącym Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP, oraz JM Rektorem UŁ, prof. W. Nykielem, przewodniczącym Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP.
więcej
Posiedzenie Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego
6 maja 2014 r. w gmachu Sejmu RP w Warszawie odbyło się posiedzenie Podkomisji stałej ds. nauki i szkolnictwa wyższego, w którym udział wziął przewodniczący Komisji ds. Organizacyjnych i Legislacyjnych KRASP, JM Rektor UW, prof. Marcin Pałys.Podczas obrad kontynuowano rozpatrywanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw.
Postanowiono także, iż dyskusja finalna nad projektem tzw. „uwłaszczenia naukowców” zostanie przeprowadzona na kolejnym posiedzeniu Podkomisji.
Delegacja KRASP na uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja
3 maja 2014 r. w Warszawie odbyły się obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja, w których udział wzięła delegacja KRASP, z przewodniczącym KRASP, JM Rektorem UŚ, prof. Wiesławem Banysiem.Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela w Warszawie. Następnie w Zamku Królewskim odbyła się uroczystość wręczenia przez prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego odznaczeń państwowych.
Spotkanie dotyczące współpracy uczelni polskich, francuskich i niemieckich
30 kwietnia 2014 r. w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone współpracy między uczelniami polskimi a francuskimi i niemieckimi. W spotkaniu udział wzięlim.in.: przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś, prezydent Uniwersytetu Francusko-Niemieckiego, prof. Patrice Neau, JE Ambasador Francji w Polsce, Pierre Buhler, JE Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce, Rolf Nikel, attaché ds. nauki, technologii i współpracy uniwersyteckiej Ambasady Francji w Polsce, Sébastien Reymond, dyrektor przedstawicielstwa Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (Deutscher Akademischer Austausch Dienst), dr Peter Hiller, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
O bezpieczeństwie teleinformatycznym uczelni na posiedzeniu Komisji ds. Infrastruktury Informacyjnej
Posiedzenie Komisji ds. Infrastruktury Informacyjnej KRASP odbyło się 24 i 25 kwietnia w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. Przewodniczył mu prof. Henryk Krawczyk, JM Rektor Politechniki Gdańskiej, przewodniczący Komisji KRASP. Prof. Włodzisław Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wziął udział w jej posiedzeniu. Uczestnikami spotkania byli też Bogdan Dombrowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji oraz dr Olaf Gail, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.
Seminarium pt. „Nauki humanistyczne i społeczne w Polsce 2014: analiza-diagnoza-prognoza”
14 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się seminarium pt. „Nauki humanistyczne i społeczne w Polsce 2014: analiza – diagnoza – prognoza” zorganizowane przez Konferencję Rektorów Uniwersytetów Polskich. Celem spotkania było omówienie stanu, osiągnięć oraz potencjału organizacyjnego badań i kształcenia w zakresie nauk humanistycznych i społecznych w Polsce, a także nakreślenie kierunku pożądanych zmian w kontekście szerokiej debaty społecznej na temat tzw. kryzysu w naukach humanistycznych.
Posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego KRASP w Krakowie
Fot. Filip Radwański, Uniwersytet Jagielloński Od 10 do 12 kwietnia 2014 r. w Krakowie odbywało się posiedzenie Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Gospodarzem spotkania był JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Wojciech Nowak. W tych dniach UJ gościł ponad 100 rektorów z całej Polski. Wśród zaproszonych gości obecny był premier RP, Donald Tusk oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska.Posiedzenie Prezydium KRASP poświęcone było omówieniu systemowej współpracy polskich uczelni
z konferencjami rektorów Niemiec i Francji, w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego, współpracy z Konferencją Rektorów Portugalii, a także z Ukrainą oraz innymi krajami, w tym z Brazylią i Turcją.
Trójstronne spotkanie przedstawicieli konferencji rektorów z Niemiec (HRK), Francji (CPU/CDEFI) i Polski (KRASP)
Fot. Archiwum KRASP Od 8 do 9 kwietnia 2014 r. na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji odbywało się spotkanie przedstawicieli trzech konferencji rektorów HRK (Niemcy), CPU/CDEFI (Francja) oraz KRASP (Polska). W składzie delegacji Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, której przewodniczył przewodniczący KRASP, JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, weszli również: JM Rektor Politechniki Łódzkiej, wiceprzewodniczący KRASP prof. Stanisław Bielecki, JM Rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, członek prezydium KRASP, przewodniczący Konferencji
Rektorów Uniwersytetów Polskich, prof. Bronisław Marciniak, JM Rektor Politechniki Wrocławskiej, przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, prof. Tadeusz Więckowski, JM Rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członek prezydium KRASP, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, prof. Janusz Moryś. więcej
Wspólne posiedzenie rektorów z Turcji i Polski
7 kwietnia 2014 r., z inicjatywy JE Ambasadora Turcji w Polsce, Yusuf Ziya Ozcana, oraz przewodniczącego KRASP, prof. Wiesława Banysia, odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim wspólne posiedzenie rektorów z Turcji i Polski. Delegacji tureckiej przewodniczył przewodniczący Tureckiej Rady Szkolnictwa Wyższego, prof. dr Gökhan Çetinsaya, ze strony KRASP udział w spotkaniu wzięli członkowie Prezydium KRASP, a gospodarzem spotkania był JM Rektor UW, prof. Marcin Pałys.
więcej
Doroczna konferencja European University Association (EUA)
Fot. Archiwum KRASP
Od 3 do 4 kwietnia 2014 r. w Brukseli odbywała się doroczna konferencja European University Association (EUA), której tematem przewodnim był „Changing Landscapes in Learning and Teaching”. Gospodarzem spotkania był Universite libre de Bruxelles. W konferencji udział wzięli rektorzy zrzeszeni w KRASP, sekretarz generalny KRASP, prof. Andrzej Kraśniewski oraz kierownik Biura KRASP, Agata Kulesza.
Polska misja edukacyjna w Brazylii
Fot. Archiwum Ambasady RP w Brazylii Przedstawiciele Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, 17 uczelni polskich, MNiSW oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji wzięli udział w polskiej misji edukacyjnej w Brazylii, która została zorganizowana w dniach 18–25 marca.W programie delegacji znalazło się przeszło 15 wydarzeń – w tym m.in. spotkania ze studentami, władzami wiodących brazylijskich uczelni, warsztaty B2B, prezentacje oraz udział w targach.
Celem marcowej misji do Brazylii było zainteresowanie brazylijskich studentów polską ofertą akademicką oraz zachęcenie ich do aplikowania na studia w naszym kraju w ramach programu stypendialnego „Nauka bez granic”.
Kongres Kultury Akademickiej pt. „Idea Uniwersytetu – reaktywacja”
Fot. Anna Wojnar, Filip Radwański Od 20 do 22 marca 2014 r. w Krakowie odbywał się Kongres Kultury Akademickiej pt. „Idea Uniwersytetu – reaktywacja”, w którym udział wzięli rektorzy zrzeszeni w KRASP wraz z przewodniczącym, JM Rektorem UŚ, prof. Wiesławem Banysiem. Kongres stanowił swoistą debatę dotyczącą najważniejszych problemów, dylematów i wyzwań, przed którymi stoi instytucja uniwersytetu i środowisko akademickie w Polsce w drugim dziesięcioleciu XXI wieku.
więcej
Rozmowy KRASP z JE Ambasadorem Panamy Luisem Alberto Madrid Caballero
13 marca 2014 r. przewodniczący KRASP, JM Rektor UŚ, prof. Wiesław Banyś, JM Rektor UW, prof. Marcin Pałys oraz dr Joanna Gocłowska-Bolek, dyrektorka CESLA UW spotkali się z JE Ambasadorem Republiki Panamy, Luisem Alberto Madrid Caballero.Spotkanie było okazją do rozmów na temat współpracy między uczelniami z Polski i Panamy, a także zadań, jakie stoją przed współczesnym szkolnictwem wyższym.
Rozmowy KRASP z JE Ambasador Kolumbii Victorią González Arizą
13 marca 2014 r. przewodniczący KRASP, JM Rektor UŚ, prof. Wiesław Banyś, JM Rektor UW, prof. Marcin Pałys oraz dr Joanna Gocłowska-Bolek, dyrektorka CESLA UW spotkali się z JE Ambasador Kolumbii, Victorią González Arizą.Spotkanie było okazją do rozmów na temat współpracy między uczelniami polskimi a kolumbijskimi, a także zadań, jakie stoją przed współczesnym szkolnictwem wyższym.
Sprawozdanie z działalności KRASP za rok 2013
Informujemy, że na stronie:www.krasp.org.pl/pl/inne_dokumenty/inne_dokumenty znajduje się Sprawozdanie z działalności Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich za rok 2013.Serdecznie zapraszamy Państwa do lektury.
Media o KRASP
Nadawcą newslettera jest:
Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP)Uniwersytet Warszawski
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, 00-927 Warszawa
tel. 22 55 20 352Jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać informacji od nas, napisz.
Mailing wysłany za pomocą systemu