Zdarza się nam mówić o kimś bystrym, że ma w głowie komputer, tak jak mechanizm działania komputerów nazywa się potocznie sztuczną inteligencją. Dzięki najnowszym technologiom obie te fascynujące potęgi – natury (mózg) i techniki (komuter) może łączyć znacznie więcej niż metafora. Mogą ze sobą wchodzić w całkiem realne interakcje.
I właśnie fascynującemu zagadnieniu tworzenia interfejsów mózg – komputer (BCI) poświęcona została specjalna, jedna z pierwszych tego typu w Polsce konferencja naukowa, która odbyła się dziś na Politechnice Opolskiej, przy – co warte podkreślenia – dwóch pełnych salach, czyli blisko pięciusetosobowym (!) audytorium.
Organizatorem spotkania był Instytut Automatyki i Informatyki Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, a pomysłodawcą – dr inż. Szczepan Paszkiel, który już wcześniej – przy okazji wielu uczelnianych wydarzeń – dał się już poznać jako pełen pasji popularyzator wiedzy o technologiach BCI.
Konferencja zgromadziła bardzo wielu gości, przedstawicieli władz regionu, uczelni i wielu wiodących instytucji, a także – oczywiście – przedstawicieli firm zajmujących się neuroinformatyką, a wśród prelegentów znaleźli się cenieni w środowisku specjaliści, między innymi: prof. Mieczysław Pokorski, ekspert z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN, ks. prof. Piotr Morciniec, znany bioetyk, czy rektor PMWSZ w Opolu, dr Tomasz Halski.
Organizatorzy zadbali o bardzo ciekawe wykłady z obszaru najnowszych nauk , między innymi – neurobiologii, bioetyki i neuroinformatyki. Obok teoretycznych rozważań uczestnicy konferencji mogli także przekonać się o sile praktycznego wykorzystania badań i dzięki urządzeniom stosującym mechanizmy biofeedback.
Pokaz sterowania on-line przy użyciu NeuroSky Mobile Wave, dał także student informatyki Łukasz Debita (na zdjęciu głównym)
Słuchacze mieli okazję nie tylko poznać wiele zagadnień natury technicznej i medycznej, ale też zastanowić się nad tym, ,,czy istnieje obiektywna rzeczywistość?”, a nawet – ,,dokąd zmierza ludzkość?”. Kiedy jednak nauka wkracza na obszary relacji ludzi z maszynami – to nieuchronnie rodzi to filozoficzne pytania.
Młodym ludziom bardzo to wszystko przypadło do gustu.