Dr inż. Michał Kunicki jest jednym z 230 laureatów stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych, młodych naukowców.
Stypendium Ministra Edukacji i Nauki to wyróżnienie dla młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami. W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło dokładnie 1828 wniosków o przyznanie stypendium. Ostatecznie, po ocenie przez zespół doradczy, wyróżniono 230 naukowców, w tym 37 doktorantów. Stypendia zostały przyznane na okres 3 lat, a ich miesięczna wysokość wynosi 5 390 zł.

Wśród laureatów jest dr inż. Michał Kunicki z Katedry Elektroenergetyki i Energii Odnawialnej Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. – Co roku w gronie laureatów prestiżowego stypendium są naukowcy naszej uczelni. Mam nadzieję, że taka nagroda to przede wszystkim duża motywacja do dalszej pracy i jeszcze lepszych wyników – mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
– Na pewno jest to dla mnie dodatkowa motywacja i potwierdzenie, że jak się podchodzi do swojej pracy poważnie i nie boi podejmować nowych wyzwań, to jest szansa na to, że przyniesie to duże korzyści, czasem nieoczywiste i nieoczekiwane. Może nie zabrzmi to górnolotnie, ale ważny jest dla mnie także wymiar finansowy związany z tym stypendium – podkreśla dr inż. Michał Kunicki, który w swojej pracy naukowej skupia się na rozwoju diagnostyki wysokonapięciowych układów izolacyjnych urządzeń energetycznych.
– Skupiam się wokół analizy zjawiska wyładowań niezupełnych w dielektrykach ciekłych i stałych oraz analizy zjawisk cieplnych zachodzących w układach izolacyjnych olejowych transformatorów energetycznych i kabli. Część tych prac realizowana była w ramach projektu badawczego Preludium (finansowanego przez NCN), którego był kierownikiem. Natomiast prace nad wykorzystaniem pomiaru temperatury części aktywnej transformatora do oceny jego stanu technicznego realizowałem w ramach projektu NCBiR pt. „Zintegrowany system diagnostyki sieciowej kolejnym”. Wykonuję także szereg prac zleconych na potrzeby przemysłu elektroenergetycznego – wylicza dr inż. Michał Kunicki.
Jak dodaje, celem jego badań jest rozwinięcie współcześnie dostępnych metod pomiarowych poprzez zwiększenie ich skuteczności, dokładności i możliwości interpretacyjnych. Wyniki prowadzonych prac mogą przyczynić się do zmniejszenia awaryjności i związanych z tym potencjalnych kosztów, zwiększenia wydajności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego oraz zwiększenia bezpieczeństwa ludzi w sektorze energetycznym.