Integracja różnych środowisk studenckich, rozwijanie pasji oraz kreowanie nowego spojrzenia na niecodzienną tematykę. Na Politechnice Opolskiej ruszyły właśnie „Naukowe Abstrakcje”.
„Naukowe Abstrakcje” to autorski projekt Koła Naukowego ELEDYN (KN ELEDYN), które działa przy Katedrze Elektrotechniki Przemysłowej. Jak informuje Piotr Graca, doktorant i koordynator projektu, celem niniejszej inicjatywy jest przede wszystkim aktywizacja i poszerzanie horyzontów studentów zrzeszonych w kołach naukowych opolskich uczelni wyższych. Nazwa projektu skrywa w sobie organizację wspólnych i cyklicznych spotkań z kołami z innych uczelni, których spektrum zainteresowań mieści się w innych, skrajnych tematycznie i z punktu widzenia studentów PO, „abstrakcyjnych dziedzinach nauki”. Tego typu inicjatywa pozwala nie tylko na przekazywanie wiedzy i integrację uczestników ale również na promowanie organizacji studenckich, jakimi są koła naukowe.
30 kwietnia 2015, KN ELEDYN, zorganizowało pierwsze spotkanie w ramach I edycji „Naukowych Abstrakcji”, na które zaproszono Koło Naukowe Pedagogiki Wczesnoszkolnej z Instytutu Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu Opolskiego. W trakcie ponad dwugodzinnego spotkania prelegenci z KN ELEDYN przedstawili studentkom prezentacje dotyczące lewitacji magnetycznej, działa magnetycznego, silnika solarnego, sun followera (system nadążny panelu fotowoltaicznego), robota mobilnego, quadrocopetra, aplikacji JAVA. Większość prezentacji była również poparta doświadczeniami, wykonanymi na specjalnie przygotowanych stanowiskach.
W najbliższym czasie, zgodnie z przyjętymi zasadami projektu, dojdzie do „rewanżu naukowego”. KN ELEDYN zostanie zaproszone na spotkanie na Uniwersytet Opolski, gdzie Koło Naukowe Pedagogiki Wczesnoszkolnej przedstawi swoje obszary działalności naukowej.
Piotr Graca składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom biorącym udział w projekcie, a w szczególności prelegentom, którzy współtworzyli program spotkania.