Trzykrotnie w przeciągu dwóch lat wrosła liczba publikacji naukowców Politechniki Opolskiej w czołówce najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na całym świecie. Po dokonania politechnicznych naukowców najczęściej sięgają Amerykanie.
– Dla nas wzrost międzynarodowych publikacji to oczywiście prestiż, ale także mocny sygnał, że nasz głos jest słyszalny w światowej dyskusji naukowej, że dodajemy do niej swoją cegiełkę, a także, że prowadzone na naszej uczelni badania naukowe są wysokiej jakości – informuje prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej, który komentuje zestawienie z platformy SciVal.

Dostępne na SciVal wskaźniki bazują na informacjach z bazy Scopus, czyli największej na świecie bazy indeksującej publikacje naukowe. SciVal publikuje wskaźniki m.in. dotyczące ogólnej ilości publikacji, ich jakości, poczytności oraz określające, w jakim stopniu publikacje uczelni są obecne w np. 10% najlepszych czasopism naukowych na świecie.
– W analizie za 2021 rok już widać wyraźnie wzrost liczby publikacji, co oczywiście bardzo cieszy. Ale coś, co daje nam jeszcze większe poczucie satysfakcji, to wzrost jakości publikacji. Trzykrotnie bowiem wzrósł wskaźnik naszych publikacji w 1% najlepszych czasopism na świecie. Warto podkreślić, że ta sama tendencja widoczna jest w czasopismach należących do 10% najbardziej prestiżowych czasopism na świecie. W 2019 roku ten wskaźnik dla Politechniki Opolskiej wynosił 9,9%, teraz wynosi 27,7% – wylicza prof. Grzegorz Królczyk.
Z analizy SciVal wynika, że większość dorobku naukowców Politechniki Opolskiej publikowana jest w czasopismach amerykańskich.
SciVal to nie jedyne zestawienie, które wskazuje wzrost popularności publikacji naukowców Politechniki Opolskiej. Z analizy bazy Web of Science Core Collection za 2020 rok wynika, że naukowcy Politechniki Opolskiej byli cytowani ponad 6,7 tys. razy. Rok wcześniej ponad 30% mniej, a pięć lat temu niespełna 2,7 tys. Zwiększona ilość publikacji przeszła także w jakość.
To kolejne sukcesy pracowników Politechniki Opolskiej po już wcześniej zwiększonej czterokrotnie liczbie wniosków patentowych, doktoratów wdrożeniowych czy projektów międzynarodowych.