Siedmioro naukowców Politechniki Opolskiej znalazło się w prestiżowym rankingu 2% najbardziej wpływowych naukowców na świecie. Zestawienie przygotował amerykański Uniwersytet Stanforda.
Ranking przygotowany przez amerykański Uniwersytet Stanforda opiera się na dwóch zestawieniach. Pierwsze ocenia całościowy dorobek naukowca według indeksu bibliometrycznego (na kryterium oceny wpłynął m.in. indeks Hirscha oraz liczba cytowań przez innych autorów).
W tym gronie nie mogło zabraknąć dorobku nieżyjącego prof. Ewalda Machy, który był cenionym naukowcem o randze międzynarodowej, jednym z najzdolniejszych i najbardziej zasłużonych w dziedzinie zmęczenia materiałów oraz wychowawcą licznej kadry naukowej.
Na liście podsumowującej dorobek znalazło się także dwóch naukowców z Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej: prof. Wit Grzesik i prof. Tadeusz Łagoda a także prof. Zbigniew Zembaty, dziekan Wydziału Budownictwa oraz prof. Wiesław Marszałek z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
Najczęstsze cytowania w 2019 roku w skali globu
Prof. Wit Grzesik zajmuje się technologią wytwarzania, teorią i modelowaniem procesów obróbki ubytkowej, inżynierią powierzchni i jakości oraz automatyzacją i robotyzacją procesów wytwórczych, a także systemami programowania maszyn CNC. Natomiast prof. Tadeusz Łagoda specjalizuje się w zmęczeniu materiałów i konstrukcji, wytrzymałości zmęczeniowej przy wieloosiowych obciążeniach, trwałości zmęczeniowej złączy spawanych. Prof. Zbigniew Zembaty z kolei specjalizuje się w dynamice budowli i inżynierii sejsmologicznej. Z kolei specjalnością prof. Wiesława Marszałka jest matematyka, profesor swoją karierę naukową ponad ćwierć wieku temu związał ze Stanami Zjednoczonymi.
„Taki wynik cieszy”
Drugie zestawienie Uniwersytetu Stanforda dotyczy najczęściej cytowanych naukowców na świecie w ciągu 2019 roku.
W tym gronie znaleźli się: prof. Piotr Niesłony, którego zainteresowania naukowe obejmują m.in. fizykalne aspekty procesu skrawania z ukierunkowaniem na nowoczesne powłoki narzędziowe, badania i oceną technologicznej warstwy wierzchniej jak i technologie CAD/CAM ze szczególnym uwzględnieniem interaktywnych systemów programowania.
Na liście jest także ponownie prof. Wit Grzesik, prof. Wiesław Marszałek oraz prof. Grzegorz Królczyk, reprezentujący Wydział Mechaniczny, który w swojej pracy naukowej skupia się wokół budowy i eksploatacji maszyn, metrologii powierzchni, czyli nauki o pomiarach i topografii powierzchni oraz jej cechach funkcjonalnych.
– Nie jesteśmy dużą uczelnią, która zatrudnia kilka tysięcy osób, dlatego tym bardziej taki wynik cieszy, ponieważ pokazuje nasz potencjał i możliwości naukowe – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
W sumie w rankingu zostało wyróżnionych 160 tys. naukowców z całego świata, pełna lista wyróżnionych dostępna jest na stronie data.mendeley.com.