Do Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej dołączył ważny partner. Na mocy podpisanego dziś rano listu intencyjnego, nad uczniami nowej placówki patronat obejmie Toyota A. Szic, jeden z najbardziej cenionych pracodawców branży samochodowej na Opolszczyźnie.
Patronat dotyczy uczniów kształcących się w Branżowej Szkole I Stopnia w zawodach: elektryk, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, oraz w technikum w zawodach: technik informatyk, technik logistyk.
Wspólnie z ARiP opolska Toyota wyposaży pracownie mechaniczne w nowoczesny sprzęt, zorganizuje praktyki, staże i warsztaty, włączy się w popularyzację szkolnictwa zawodowego i będzie służyć opinią w kwestii programu kształcenia. Nasi nowi partnerzy są także otwarci na wspólne projekty badawcze.
W uroczystym podpisaniu listu, które miało miejsce w siedzibie Toyoty wzięli udział:
- Andrzej Szic – prezes Toyota A. Szic
- prof. Marcin Lorenc – rektor Politechniki Opolskiej
- Tadeusz Staruch – prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu
- dr Grażyna Dębicka-Ozorkiewicz – dyrektor Izby Rzemieślniczej w Opolu
- Łukasz Denys – dyrektor Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej
– Bardzo się cieszę, że rozwijamy nasz projekt – powiedział rektor Lorenc.
Akademia Rzemiosła i Przedsiębiorczości przy Politechnice Opolskiej jest jedyną w naszym regionie szkołą powołaną przez największy samorząd gospodarczy – Izbę Rzemieślniczą w Opolu zrzeszającą cechy, spółdzielnie rzemieślnicze i inne organizacje pracodawców w ramach wspólnego projektu z kluczową uczelnią techniczną naszego regionu – Politechniką Opolską. Izba Rzemieślnicza w Opolu jest przedstawicielem 2500 zakładów rzemieślniczych, w tym 1156 zakładów szkolących uczniów.
Celem przyświecającym powstaniu Akademii było utworzenie szkoły przyjaznej uczniom i ich rodzicom, szkoły twórczej, szkoły akademickiej wspierającej rozwój swoich wychowanków.
Nowoczesny system nauczania, nacisk na naukę języków obcych, przygotowanie do egzaminów czeladniczych, szeroka gama innowacji, wyjazdów studyjnych, warsztatów, gwarancja praktyk zawodowych, warsztatów realizowanych na Politechnice Opolskiej, kameralna atmosfera, umożliwiają uczniom efektywną edukację, troskliwe wychowanie oraz rozwój i kształtowanie własnych osobowości.
Kierunki kształcenia w Akademii są zgodne z Regionalną Strategie Innowacji Województwa Opolskiego a także na dopasowywanie programu do bieżących potrzeb otoczenia gospodarczego Opolszczyzny.
W skład Akademii Rzemiosła i przedsiębiorczości wchodzi:
1. Publiczna Branżowa Szkoła I Stopnia w Opolu ( 35 zawodów przyszłości)
2. Publiczne Technikum w Opolu (3 zawody):technik informatyk z innowacją e-biznes oraz z innowacją informatyka śledcza, technik logistyk z innowacją zarządzanie produkcji oraz
z innowacją wojskową, technik usług fryzjerskich, z innowacją obsługa biznesu oraz innowacją barber shop,3. Publiczna Szkoła Policealna w Opolu (2 zawody): florysta, technik BHP