Jak co roku od dwunastu już lat, badacze z opolskich uczelni, muzeów, bibliotek i instytucji zajmujących się popularyzacją wiedzy udali się pod namioty. Jednak zamiast biwakować, na słonecznych błoniach Politechniki Opolskiej, z zapałem przedstawiali osiągnięcia dziedzin, którymi się pasjonują, prezentowali urządzenia, na których pracują na co dzień i eksperymenty, które wykonują przy specjalnych okazjach. Piknik naukowy – czyli nabardziej oczekiwana część Opolskiego Festiwalu Nauki, jak zwykle dostarczył liczonym w tysiącach widzom mnóstwa przeżyć: intelektualnych, sportowych i artystycznych. A i było też co przekąsić.
Główny ciężar organizacji festiwalu przypadł w tym roku Politechnice Opolskiej. Patronat nad imprezą objął rektor uczelni prof. Marek Tukiendorf. Pamiętajmy, że nauka rozwija gospodarkę – powiedział podczas otwarcia pikniku – dzięki niej w naszym regionie przybywa dużych firm.
Zgodził się z tym prof. Janusz Słodczyk, prorektor ds. nauki i finansów Uniwersytetu Opolskiego, który zaznaczył także, że naukowcy nie mogą zamykać się w swoich laboratoriach. Pani dr Katarzyna Mizera z Wyższej Szkoły Bankowej wskazała festiwal jako wspaniały przykład integracji środowiska, dr Lucyna Sochacka, prorektor ds. studenckich Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu zauważyła przy okazji Dnia Dziecka, że podczas pikniku naukowcy uczą przez zabawę, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji prof. Marian Duczmal zaprosił na przysmaki przygotowane przez ukraińskich studentów, a por. Radosław Chojna-Abarchan z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej na pokaz wozów bojowych, w tym przejażdżkę Hamerem (przypominającą jazdę na rollerkosterze).
W namiotach siedemnastu organizatorów festiwalu:
- Politechnika Opolska
- Uniwersytet Opolski
- Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie
- Szkoła Wyższa im. B. Janskiego Wydział Zamiejscowy w Opolu
- Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu Wydział Ekonomiczny w Opolu
- Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
- Zespół Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie – Koźlu
- Centrum Nauk Przyrodniczych w Publicznym Gimnazjum nr 6 w Opolu
- Państwowy Instytut Naukowy – Instytut Śląski w Opolu
- Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji
- Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach – Opolu
- Muzeum Śląska Opolskiego
- Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
- Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”
- X Opolska Brygada Logistyczna
- Park Dinozaurów JuraPark Krasiejów
prześcigano się w oferowanych atrakcjach. Każdy stanowił portal do innego, naukowego świata i właściwie w każdym (gdyby nie kolejki następnych chętnych!) można by spędzić cały dzień. Na bloniach można było odwiedzić pogadalnię filozoficzną, minikino astronomiczne i poradnię dietetyczną (co bardzo krzepiące: częstowano tam wafelkami), zobaczyć lewitację, mechanicznego kameleona i efekt stroboskopu. Poznać najnowocześniejsze metody modelowania 3D oraz…średnioweczny przepis na wykwintny obiad (tylko skąd wziąć drozda?).
Warto wspomnieć o piknikowych debiutantach – Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu, którzy ze swoją ciekawą ofertą… przypłynęli Odrą na statku Major Sucharski.
XII Opolski Festiwal Nauki będzie trwał jeszcze przez cały poniedziałek, tym razem, w nie mniej ciekawych wnętrzach uczelni. Czyli tam, gdzie naukowy piknik trwa przez cały rok.