Ósmy listopada to ważna data dla wszystkich miłośników pierwszego w historii odkrycia nagrodzonego Noblem – czyli promieni X. Właśnie tego dnia zostały one zaobserwowane przez Wilhelma Rentgena, i wtedy też na Politechnice Opolskiej otwarto Muzeum Lamp Rentgenowskich.
Jedno i drugie wydarzenie dzieli 116 lat, ale łączy zjawisko, które zmieniło naszą cywilizację – nie tylko medycynę, która kojarzy się z rtg jako pierwsza, ale też, m. in. przemysł, bezpieczeństwo, branżę spożywczą i …sztukę (można o tym przeczytać TUTAJ)
Wszystkie aspekty promieniowania można poznać (a przy okazji nacieszyć oko zabytkami, klasykami i nowinkami techniki prześwietleń) odwiedzając tą unikalną i bardzo atrakcyjną placówkę, gdzie zgromadzona została największa na świecie kolekcja lamp i aparatów rentgenowskich, a także innych urządzeń i pamiątek związanych z promieniowaniem rtg.
O pęczniejące z roku na rok, bogactwo zbiorów dba osobiście kustosz i pomysłodawca muzeum dr Grzegorz Jezierski. Do najciekawszych eksponatów, które trafiły tu w ciągu ostatniego roku należą dwa, zabytkowe aparaty dentystyczne wyprodukowane w latach dwudziestych i przekazane (jak większość z ponad tysiąca obiektów w kolekcji) przez prywatnych ofiarodawców (tym razem była to lekarka-zakonnica i lekarka-powstaniec warszawski).

Choć w tym roku muzeum nie obchodziło oficjalnej rocznicy, wiele osób znających pasję dra Jezierskiego odwiedziło muzeum z życzeniami. Był to dr hab. Henryk Majchrzak przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Grupy Biogazowej S.A. oraz pracownicy Muzeum Energetyki w Łaziskach, którzy zwiedzili ponadto Laboratorium Wysokich Napięć.
Zapraszamy do Muzeum! https://muzeum.po.opole.pl