Rozmawiamy z Zuzanną Walczak, absolwentką turystyki i rekreacji oraz europeistyki na Politechnice Opolskiej (a także zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Jagiellońskim), która odniosła podwójne zwycięstwo w ogólnopolskim konkursie ,,Grasz o staż”, wygrywając płatną praktykę w Grupie Inditex oraz wycieczkę w towarzyszącym imprezie konkursie na infografikę.
Jak gra się o staż?
,,Grasz o staż” to konkurs dla studentów (od trzeciego roku studiów I stopnia wzwyż) niezależnie od rodzaju, kierunku studiów i uczelni, a także absolwentów do 30. roku życia. Aby wziąć w nim udział, wystarczy rozwiązać jedno zadanie konkursowe dotyczące wybranej przez siebie dziedziny. Oprócz płatnych staży, do wygrania są także nagrody dodatkowe, m.in. kursy językowe, studia podyplomowe, szkolenia specjalistyczne czy książki o tematyce biznesowej. Po ocenie zadań konkursowych, wybrani uczestnicy są zapraszani do kolejnego etapu – rozmów kwalifikacyjnych, a po ich pozytywnym przejściu najlepsi otrzymują propozycję płatnego stażu.
Jakie są idee konkursu?
Konkurs ten ma przede wszystkim za zadanie łączyć środowiska przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych w realizacji wspólnego celu – umożliwienia młodym, zdolnym osobom zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych. Co niezwykle istotne, konkurs ,,Grasz o staż” dba o wysokie standardy jakości oferowanych praktyk. Wszystkie konkursowe staże trwają przynajmniej miesiąc, a każdy stażysta otrzymuje wynagrodzenie – w firmie co najmniej 2,2 tys. zł brutto, natomiast w organizacji pozarządowej nie mniej niż 1,2 tys. zł netto. Dodatkowo praktykanci muszą mieć przydzielonego opiekuna oraz jasno opisane zadania i system szkoleń, a ich praca jest oceniana przez przełożonych.
Dlaczego Inditex?
Mój wybór Grupy Iniditex nie był przypadkowy. Jako, że skończyłam studia magisterskie z zarządzania zasobami ludzkimi interesowała mnie przede wszystkim praktyka w dziale HR. Firma ta oferowała świetny staż pod względem merytorycznym, który pozwalał na spojrzenie na HR z różnych perspektyw. Poza tym miałam świadomość, że Grupa Inditex to największa firma odzieżowa na świecie, do której należą tak znane marki jak np.: Bershka, Zara, Stradivarius, zatem prestiż tak wielkiej organizacji, również miał wpływ na aplikowanie właśnie do tej firmy.
Czy wie już Pani na czym konkretnie będzie polegała praktyka?
Staż rozpocznie się od wdrożenia mnie do organizacji oraz poznania przeze mnie specyfiki funkcjonowania sklepów, ponieważ właśnie tam toczą się najistotniejsze dla firmy procesy. Następnie będę miała okazję zapoznać się z codziennymi zadaniami działu rekrutacji, szkoleń i rozwoju. Poznam także metody oceny potencjału pracowników, będę mogła współtworzyć programy szkoleniowe, a nawet spróbować swoich sił współprowadząc szkolenia. W ostatnim tygodniu zdobytą wiedzę będę miała okazję wykorzystać we współpracy z dyrektorem ds. zasobów ludzkich oraz zespołem regionalnym.
Przy okazji konkursu zorganizowano także akcję specjalną ,,Co zawdzięczamy wydarzeniom z czerwca ’89?” , na czym polegała?
Jako, że 19. edycja ,,Grasz o staż” została wyróżniona Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, chcąc uczcić rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 r., organizatorzy konkursu zaprosili uczestników także do udziału w konkursie na najciekawszą infografikę pt. „Co zawdzięczamy wydarzeniom z Czerwca’89?”. Kryteriami oceny, którymi kierowała się Komisja Konkursowa były przede wszystkim: zgodność z tematem, kreatywność oraz oryginalność odpowiedzi na pytanie konkursowe.
W związku z tym, że urodziłam się w 1990 roku, zadanie okazało się stosunkowo trudne, ponieważ sama musiałam zrozumieć, jak wiele zmieniło się w naszym kraju przez te 25 lat i czym tak właściwie jest wolność, której, na co dzień zupełnie nie doceniamy. Zatem istotną rolę w procesie twórczym odegrali przede wszystkim moi rodzice oraz starsze rodzeństwo, poprzez dzielenie się ze mną swoimi spostrzeżeniami.
Jakie ma Pani oczekiwania co do stażu i plany na dalszą przyszłość?
…oraz tą bliższą, wakacyjną