Tuż za kamerami termowizyjnymi i drukarkami 3D na front walki z epidemią rusza „superkomputer” z Wydziału Budownictwa i Architektury, jednak na zupełnie inny odcinek.
Choć walka komputera z wirusem kojarzy nam się zazwyczaj ze złośliwym oprogramowaniem, pojęcie to ma też zupełnie inny kontekst: moc obliczeniowa komputerów wykorzystywana jest do analizy struktury (konkretnie: zwijania się) białka, a w efekcie do lepszego poznania wirusów (oraz wielu chorób, takich jak choroba Alzheimera, czy rak) i opracowania skutecznych sposobów na ich unieszkodliwienie, tj. leków, o których, nie bez powodu mówi się, że „są projektowane”.
Badania odbywają się w ramach programu „Folding at home”, zainicjowanego przez Stanford University i polegają na współpracy z wolontariuszami z całego świata, którzy udostępniają swoje osobiste komputery, aby przeliczyć na nich (tj. „przepuścić” przez specjalny program) przesłane przez uniwersytet próbki i odesłać je. Na podobnej zasadzie działał – wygaszany już – popularny program SETI, gdzie próbkami analizowanymi na domowych komputerach były „odgłosy kosmosu”.
Maszyna obliczeniowa z WBiA została niedawno wyposażona w kartę NVIDIA QUADRO GV100 o znacznej mocy obliczeniowej (blisko 15 Teraflopów) i – jak wyjaśnia dziekan prof. Zbigniew Zembaty – jest wykorzystywana w ramach wstępnych badań przed wnioskiem do NCN w obszarze geofizyki (modelowanie sejsmicznej nośności stalagmitów) przy naukowej współpracy z dr Katalin Gribovski z Węgierskiej Akademii Nauk. W badaniach tych uczestniczy także student WBiA Marcin Jaworski.
Ponieważ jednak świat nauki chwilowo musiał wstrzymać swoją działalnosć – dr inż. Piotr Bońkowski wpadł na pomysł, aby nasz komputer wsparł projekt Folding at home, który skupia się ostatnio szczególnie nad Covid-19. Nasz sprzęt to w niektórych zastosowaniach potrafi 20-30 krotnie przyspieszyć obliczenia względem przeciętnych komputerów osobistych.
Może więc właśnie wsparcie projektu poprzez komputer, z budynku przy ul. Katowickiej, przyczyni się do szybszego uzyskania wyników na które czeka cały świat: sztuczna inteligencja rozgryzie zagadkę natury. I ocali nas przed pandemią.
Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronach:
https://foldingathome.org/start-folding/
fot. Ludwik Bednarz