Michael Jonek, student II stopnia informatyki, po przejechaniu blisko stu km na handbiku, zajął trzecie miejsce podczas rozegranych w dniach 9-12 lipca, największych w Polsce zawodów parakolarskich.
Trasa XXIII HETMAN TANDEM CUP 2020 & I Wyścigu w Paraolimpijskim Kolarstwie Szosowym w kategoriach WB, MB, C1-C5, H1-H5 przebiegała drogami województwa lubelskiego.
– Wyścig składał się z czterech etapów, w tym trzech etapów wyścigu ze startu wspólnego i jednego etapu jazdy indywidualnej na czas. – wyjaśnia zawodnik – Dystanse do pokonania są uzależnione od kategorii sprawnościowych. Zawodnicy startujący na rowerach ręcznych (kategorie H1 – H5) łącznie we wszystkich czterech etapach pokonywali około od 90 km do 150 km. Ja jestem sklasyfikowany w kategorii H2 (osoby z uszkodzeniem kręgosłupa na poziomie szyjnym, bądź z schorzeniem pokrewnym) dlatego robiłem podany krótszy dystans.
Reprezentant Integracyjnego Klubu Sportowego Feniks Opole – Michael Jonek ma już za sobą udane starty w maratonach – Wrocławskim i Poznańskim (więcej), a handbike (czyli rower napędzany siłą rąk) ufundowała mu Politechnika Opolska.
Swoją sportową pasję pan Michael wykorzystał w obronionej w lutym tego roku pracy inżynierskiej, w której opracował aplikację analizującą wysiłek w dyscyplinie kolarstwa szosowego ręcznego.
Doświadczeniami związanymi z parasportem podzielił się także przy tworzeniu nowych sekcji na Politechnice Opolskiej, powstających w ramach projektu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego pod nazwą „Bądź aktywny!”
Serdecznie gratulujemy!
Cel wyścigu:
- Krzewienie kultury fizycznej wśród niewidomych i osób z dysfunkcjami narządów ruchu.
- Popularyzacja paraolimpijskiego kolarstwa wśród niewidomych, osób z dysfunkcjami narządów ruchu i w społeczeństwie osób zdrowych.
- Pogłębianie i rozwijanie szeroko rozumianego procesu rehabilitacji.
- Podnoszenie kwalifikacji sportowych wśród zawodników.
- Pogłębianie współpracy i kontaktów międzynarodowych wśród sportowców z dysfunkcją wzroku i dysfunkcjami narządów ruchu.