Wniosek Wydziału Mechanicznego o przyznanie statusu RID (a co za tym idzie – również dwunastu milionów złotych) wygrał konkurs Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego jako jedno z zaledwie trzech nagrodzonych zgłoszeń z całego Dolnego Śląska i Opolszczyzny! Regionalna Inicjatywa Doskonałości to pieniądze na rozwój, infrastrukturę i gaże dla naukowców konkretnych dyscyplin, ale też prestiż dla całej uczelni i dowód na to, że Konstytucja dla Nauki nie zapomina o mniejszych ośrodkach.
Wspomniana kwota przyznana została na 4 lata i będzie wypłacana w rocznych, trzymilionowych transzach. Po każdym roku finansowania beneficjenci będą musieli rozliczyć się z projektu i wykazać, że dobrze gospodarują pieniędzmi oraz odnotowują sukcesy – między innymi wzrost liczby patentów.
Autorem zwycięskiego wniosku jest prodziekan ds. nauki Wydziału Mechanicznego dr hab. inż. Adama Niesłony, prof. PO, natomiast sama idea Regionalnej Inicjatywy Doskonałości, jako narzędzia wsparcia dla mniejszych, niekoniecznie flagowych uczelni – to efekt prac nad nową ustawą o nauce i szkolnictwie wyższym, w których udział miał rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.
– Pieniądze i cały pakiet rozwiązań przygotowany w ramach systemu grantowego, jakim jest RID przyznane zostały dla dyscypliny inżynieria mechaniczna – wyjaśnia prof. Niesłony – i wykorzystane zostaną na podniesienie jakości nauki. Będzie można wydać je na sprzęt laboratoryjny, ściągnięcie zagranicznych specjalistów, czy wsparcie szczególnie aktywnych pracowników, również w postaci dodatkowych wynagrodzeń. Pole manewru mamy duże!
– Będzie to jeden z pierwszych mechanizmów „ekstrapromowania” za dorobek naukowy – dodaje rektor prof. Marek Tukiendorf – a ponieważ dyscyplina inżynieria mechaniczna to dyscyplina znacznie szersza, niż dotychczasowa mechanika i budowa maszyn, ten mechanizm będzie obejmował nie tylko pracowników Wydziału Mechanicznego.
– Regionalna Inicjatywa Doskonałości będzie komplementarnym projektem dla Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) – zauważa dr hab. inż. Anna Król, prof. PO, dyrektor tego ostatniego, oraz prodziekan ds. współpracy i rozwoju WM – wspólnie zastanowimy się, jak rozdysponować środki z obu projektów, aby nie dublować się przy zakupie sprzętu, tylko stworzyć centrum laboratoryjne dla inżynierii mechanicznej, które pokryje zapotrzebowanie nas wszystkich. Będziemy również współpracować w zakresie wymiany międzynarodowej, w której mamy już przetarte ścieżki.
Dodając do tego blisko 30 milionów złotych, które w postaci obligacji skarbu państwa przekazał nam podczas inauguracji roku akademickiego min. Ociepa – możemy spodziewać się jeszcze niejednej doskonałości!