Niestrudzona likwidatorka „schodów”, które utrudniają życie studentom z dysfunkcjami – dr Małgorzata Wróblewska – została członkiem Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.
Wybory do tego ważnego, ośmioosobowego ciała doradczego KRASP odbyły się 14 września. Kadencja komisji potrwa cztery lata.
Dr Małgorzata Wróblewska od lat dba o interesy osób niepełnosprawnych. Z niewielką przerwą od 2006 roku pełni funkcję pełnomocnika rektora ds. osób niepełnosprawnych przy Politechnice Opolskiej, zasiada w Radzie Ekspertów ds. Kształcenia Studentów z Niepełnosprawnościami we Wrocławiu i współpracuje z licznymi – nie tylko lokalnymi – organizacjami m.in.: z FIRR, Stowarzyszeniem „Twoje Nowe Możliwości” czy Fundacją „Szansa: dla Niewidomych”. W latach 2012 – 2016 przewodniczyła również Wojewódzkiej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych przy Marszałku Województwa Opolskiego. Obecnie kieruje świeżo utworzonym Biurem Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na Politechnice Opolskiej.
Wśród wielu inicjatyw, które zrealizowała na naszej uczelni jest montaż wind i dostosowanie toalet, pętle induktofoniczne, udźwiękowienie stron internetowych, skanery biblioteczne, wózki ruchowe, czy Face Controller – komputer sterowany mimiką.
Dr Wróblewska wyposaża uczelnię nie tylko w sprzęty, ale i wiedzę, organizując warsztaty, spotkania i konferencje, z Forum Naukowo-Edukacyjnym „Opolszczyzna Przyjazna Osobom Niepełnosprawnym” na czele. O powodzeniu tych działań świadczą liczne nagrody, w tym certyfikat przyznany przez miasto w 2014 r. Uczelnia Przyjazna Niepełnosprawnym.

– Wybór jest dla mnie wyróżnieniem i potwierdzeniem pozytywnej opinii w środowisku osób zajmujących się problematyką tworzenia pełnej dostępności uczelni dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. – mówi pani pełnomocnik. – Praca w Komisji umożliwi mi bliższe poznanie rozwiązań, przede wszystkim w obszarze dostępności edukacyjnej, w różnych ośrodkach akademickich oraz uczestniczenie w przygotowywaniu propozycji zmian legislacyjnych dotyczących osób z niepełnosprawnością na poziomie szkolnictwa wyższego.
Komisji ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych stawia sobie za cel upowszechnianie najwyższych standardów wsparcia edukacyjnego, aby osoby z niepełnosprawnościami miały równy dostęp do wykształcenia i badań naukowych, a w konsekwencji do otwartego rynku pracy.
Szczegóły i zakres zadań na stronie – https://odpowiedzialnewsparcie.pl/