W Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich można zobaczyć największy Polsce radiogram o wymiarach 85 cm (wysokość) i 275 cm (długość).
Zdjęcie to wykonane zostało przez znanego angielskiego fotografika Nicka Veaseya (ur. w 1962 r.) i przedstawia autobus wypełniony pasażerami. Do jego prześwietlenia Veasey użył specjalnego skanera rentgenowskiego stosowanego wcześniej na granicy amerykańsko-meksykańskiej do prześwietlania kontrabandy i przemytu. Same szczegóły techniczne wykonania radiogramu niech pozostaną zagadką.
Nasze muzeum otrzymało od Nicka Veaseya także jego książkę pt: „X-ray” z 2008 r. zawierającą bogatą kolekcję fotografii rentgenowskich różnych obiektów. Nick Vasey ma na swoim koncie ponad 4000 prześwietlonych obiektów.
A przy okazji warto odnotować, iż największe zdjęcie rentgenowskie świata posiada wymiary 2 m x 5 m i przedstawia zabytkowy samochód sportowy angielskiej firmy Armstrong Siddeley. Zdjęcie to wykonano w 1995 r. w znanym na świecie Laboratorium Badań Nieniszczących RTD w Holandii techniką analogową czyli na błonie rentgenowskiej. Niestety to zdjęcie oglądać można jedynie w Muzeum Kultury i Nauki „Museon” w Hadze.
(na zdjęciu autor, oraz mały kustosz – Robert Karamara, który ma już dla muzeum spore zasługi)
Przy okazji wizyty w Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich zapraszamy też do obejrzenia pamiątek związanych ze Studenckim Radiem Emiter. Wśród nich znajduje się pierwsza konsola radiowców, na której pracowali już w 1969 r. (więcej o historii radia)