W jednym z wydziałów Argonne National Laboratories (ANL), w X-ray Science Division, od frontu Topography Laboratory widnieje poster z naszym Muzeum Lamp Rentgenowskich. Jak napisał w mailu do dyrektora muzeum dra Grzegorza Jezierskiego inicjator tego pomysłu prof. Józef Maj: „Będą mieli na co rzucić okiem przechodzący studenci i naukowcy mający do czynienia z X-ray na co dzień”. Jest to wielki zaszczyt dla naszej uczelni znaleźć się w tym miejscu.
Argonne National Laboratories (ANL) – to jedna z najstarszych, bo założona w 1943 r. a zarazem największa amerykańska placówka badawczo-rozwojowa prowadzona przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Zajmuje ok. 6,9 km² w DuPage County, Illinois ok. 40 km na południowy zachód od Chicago. Laboratorium to zostało utworzone przez Enrico Fermiego w ramach „Projektu Manhattan”, to jest w związku z budową bomby atomowej m. in. do budowy i testowania nowych reaktorów jądrowych.
Aktualnie ANL z piętnastoma wydziałami naukowymi zatrudnia 3350 pracowników. Współpracuje z 600 firmami i setkami instytucji naukowo-badawczych na całym świecie. Badania naukowe prowadzone są przez ponad 5200 naukowców (!) z całego świata, w tym także i z Polski.
Najbardziej znanym urządzeniem badawczym tego laboratorium jest Advansed Photon Source (APS), tj. synchrotron wytwarzający najsilniejsze promieniowanie synchrotronowe na świecie (w tym również promieniowanie rentgenowskie). O wielkości tego urządzenia świadczyć może zamieszczone zdjęcie – obwód całego urządzenia wynosi 1104 m, gdzie funkcjonuje ponad 50 stanowisk badawczych. Przyspieszane w nim elektrony osiągają energię 7 GeV (dla porównania znajdujące się w naszym muzeum źródło promieniowania X, to tylko 450 keV, a więc APS jest ponad 15 tys. razy intensywniejsze od naszego eksponatu).
Ze względu na szeroki obszar zastosowania promieniowania synchrotronowego (biologia, chemia, fizyka, inżynieria materiałowa, biotechnologia, geologia, krystalografia, ochrona środowiska, archeologia, medycyna, farmakologia, zastosowania przemysłowe i inne) również w Polsce budowany jest aktualnie synchrotron w Krakowie – Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Synchrotron ten o energii przyspieszanych elektronów 1,5 GeV którego koszt wynosi 153 mln zł będzie udostępniony naukowcom na początku 2015 r.