Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich to wizytówka uczelni, a często pierwsze miejsce, jakie odwiedzają nasi goście. W przededniu dziewiątych urodzin tej wyjątkowej placówki prezentujemy odrobinę muzealnej statystyki.

Eksponaty w naszym muzeum pochodzą od 468 ofiarodawców, tj. z uczelni wyższych, instytutów naukowo-badawczych, szkół, producentów aparatury rentgenowskiej, firm handlowo-usługowych, firm serwisowych laboratoriów specjalistycznych, szpitali, gabinetów stomatologicznych, zakładów pracy czy wreszcie osób prywatnych z kraju (306) i z zagranicy (162) z 25 państw. Najwięcej darczyńców z zagranicy pochodzi z Niemiec (50), USA (31) czy Wielkiej Brytanii (20), ale także mamy z Francji, Holandii, Włoch, Czech, Szwajcarii, Austrii, Belgii, Japonii, Finlandii, Słowacji, Danii, Białorusi, Izraela, Hiszpanii, Irlandii, Rumunii, Kanady, Szwecji, Finlandii, Ukrainy, Australii czy nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W muzeum gromadzona jest także szeroko pojęta wiedza dotycząca promieniowania rentgenowskiego. Są to m.in. katalogi, prospekty czy foldery dotyczące poszczególnych eksponatów, kserokopie patentów (Polska – 50, i USA – 2410) a także liczne publikacje książkowe krajowe i zagraniczne.

Muzeum oprócz gromadzenia i zabezpieczania unikalnych zbiorów to także to miejsce spotkań, wykłady otwarte, promocja na świecie.
Na dzień dzisiejszy muzeum posiada ogółem 1341 pozycji – zostały one przedstawione w załączonych tabelach. Jak można zauważyć w oparciu o załączony wykaz eksponatów, nasze muzeum to już nie tylko muzeum lamp rentgenowskich ale możliwie wszystkiego, co dotyczy i wiąże się z promieniowaniem rentgenowskim. Ale nazwy muzeum nie będziemy już zmieniać, chyba że na Muzeum Lamp Rentgenowskich Politechniki Opolskiej.

Przyjrzyjmy się więc załączonemu wykazowi, a może zauważymy coś interesującego dla siebie.






