Według rankingu opracowanego przez opiniotwórczy tygodnik ,,Wprost”, absolwenci naszej uczelni są jednymi z najbardziej rozchwytywanych specjalistów na rynku pracy. Co więcej – w ciągu roku notowania politechnicznego dyplomu wzrosły o ponad 20 ,,oczek” (z 49. miejsca w 2014 na 27. w 2015)!
W zestawieniu z podziałem na poszczególne kierunki dobrze wypada zwłaszcza logistyka oraz automatyka i robotyka, sklasyfikowane na 9. miejscu.
Zapytaliśmy dziekana Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki prof. Mariana Łukaniszyna, co decyduje o tak dobrym poziomie wykształcenia automatyków?
Do wszelkich rankingów należy podchodzić z dystansem, ale nie ulega wątpliwości, że tak wysoki wynik cieszy.
Automatyka i robotyka oferująca dziś studia I, II i III stopnia. Na kierunku tym Wydział posiada również uprawnienia habilitacyjne, zainicjowane jeszcze przez prof. Ryszarda Rojka, mojego poprzednika na stanowisku dziekana. Staramy się pielęgnować i rozwijać ten kierunek, zarówno w sensie rozwoju kadry (w ostatnich latach mieliśmy trzy tytuły profesorskie i trzy habilitacje), jak i pod względem finansowania. Na pewno przysłużyły nam się dwa projekty ,,Czas inżynierów” koordynowane przez panią dziekan dr inż. Barbarę Grochowicz i panią dr inż. Barbarę Kucharską. Projekty promują tzw. kierunki zamawiane, w ramach których połowa wszystkich studentów otrzymywała stypendia rzędu tysiąca zł.
W tej chwili na pierwszym roku na kierunku ,,automatyka i robotyka” mamy ok. siedemdziesięciu studentów. Nieco gorzej jest na studiach magisterskich, ponieważ absolwenci często już pod koniec studiów pierwszego stopnia podejmują pracę! Z jednej strony cieszymy się, z drugiej jednak chcielibyśmy zachęcić inżynierów do kontynuowania kształcenia nie tylko na II, ale i równie ciekawym III stopniu. Ostatnia praca doktorska, która została zrealizowana w tej dyscyplinie dotyczyła sterowania trójkołowym, robotem mobilnym. Praca ta, jak też wszystkie obronione na Wydziale prace doktorskie i habilitacyjne dostępne są na naszej stronie internetowej:
https://we.po.opole.pl/index.php/wydzial/doktoraty,
https://we.po.opole.pl/index.php/wydzial/habilitacje.
Kierunek jest realizowany w dwóch instytutach: w Instytucie Automatyki i Informatyki, któremu szefuje prof. Wiesław Tarczyński oraz w Instytucie Układów Elektromechanicznych i Elektroniki Przemysłowej, kierowanym przez prof. Krzysztofa Tomczewskiego. Niebagatelną rolę w tym, że dostrzeżono poziom kierunku, odegrali naukowcy pracujący w obu instytutach – niekwestionowany lider automatyki prof. Krzysztof Latawiec oraz jego wychowankowie – dr hab. inż. Wojciech Hunek, prof. PO i dr hab. inż. Rafał Stanisławski prof. PO, a także Pani prof. Anna Walaszek-Babiszewska, dr hab. inż. Jan Sadecki, prof. PO oraz dr hab. inż. Mariusz Pelc . W Instytucie I3 rozwijana jest z powodzeniem robotyka przez prof. Krystynę Macek-Kamińską, prof. Krzysztofa Tomczewskiego oraz dr hab. inż. Ryszarda Beniaka, prof. PO
Chciałbym także podkreślić bardzo dobrze ostatnio rozwijającą się współpracę z przemysłem Opolszczyzny. Wśród firm, które oferują studentom praktyki i staże jest np. ifm eco link tworzące właśnie centrum badawczo-rozwojowe, oraz Atel Electronics, której prezes Radosław Atlas wyszedł z inicjatywą ufundowania corocznej nagrody za najlepszą pracę dyplomową z automatyki.
Pozycję kierunku na akademickiej mapie kraju gruntuje także ścisła współpraca z innymi uczelniami – politechnikami: Śląską, Warszawską i Białostocką, Uniwersytetem Zielonogórskim czy Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.
Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o randze kierunku są niewątpliwie powstające w jego ramach publikacje, jak też organizowane na Wydziale konferencje. Wspomniani już profesorowie – Krzysztof Latawiec i Rafał Stanislawski są organizatorami międzynarodowego seminarium naukowego: „ Advances in Modelling and Control of Non-integer Order Systems”, którego materiały wydaje renomowane wydawnictwo Springer.
Młodych ludzi z pewnością zachęca także możliwość udziału w festiwalach robotów. Nasi studenci odnoszą sukcesy na zawodach w całym kraju, sami także organizują Opolski Festiwal Robotów (w tym roku odbędzie się on 30 maja, w Łączniku).
Cieszymy się, że automatyka i robotyka cały czas się rozwija.
Na koniec warto wspomnieć także o grancie, który Wydział otrzymał na rewitalizację budynków 1 i 3 w II kampusie. Dzięki niemu nastąpi konsolidacja całego Wydziału, jak też znacznie wzrośnie poziom wyposażenia laboratoriów. Myślę, że to jeszcze mocniej ugruntuje pozycję kierunku i przyczyni się do dalszego wzrostu zainteresowania młodych ludzi automatyką i robotyką. Dotąd wszystko idzie zgodnie z planem i do końca grudnia remont powinien zostać zakończony.
Wiele osób zwątpiło w szansę na uzyskanie tego grantu, ale dzięki zabiegom rektora prof. Marka Tukiendorfa – udało się!