Nowa specjalność na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej prawo w biznesie na studiach drugiego stopnia na kierunku ekonomia.
Na wydziale Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej nie brakuje tej wiosny różnych interesujących wydarzeń natury dydaktyczno-naukowo-relaksującej.
W marcu odbyło się uroczyste jedynego w swoim wydaniu pokoju pracy i odpoczynku studenta Chillout 7, który studenci objęli z przyjemnością we władanie.
W kwietniu, w ramach działalności studenckich kół naukowych Maestros de la ekonomia oraz Ius publicum, studenci odbyli coroczne, wpisane już w kalendarz wydarzeń na wydziale, wizyty w siedzibie Narodowego Banku Polskiego oraz najważniejszych instytucji państwowych: Pałacu Prezydenckim oraz Sejmie i Senacie Rzeczpospolitej Polskiej.
Również w kwietniu studenci realizowali dwa projekty praktycznej aplikacji wiedzy. Po długich przygotowaniach w ramach zajęć z zarządzania projektami spędzili cały dzień w Apartamencie przyszłości w Dobrotece , zaś w ramach przedmioty zarządzanie wizerunkiem i marką testowali nowe smaki lodów dla Opolskiej sieci lodziarni Sopelek.
A w czasie gdy studenci szykowali się do Piastonaliów Senat Politechniki Opolskiej w dniu 11 maja dopełnił formalności i wyraził zgodę na uruchomienie nowej specjalności na studiach magisterskich na kierunku ekonomia poszerzając dotychczasową, bogatą ofertę wydziału o specjalność prawo w biznesie.
Prace nad specjalnością trwały już od kilku miesięcy w gronie pracowników Katedry Prawa Gospodarczego oraz Katedry Własności Intelektualnej, Prawa Administracyjnego i Europejskiego. Pomysł na specjalność pojawił się jako naturalne przedłużenie ścieżki kształcenia dla absolwentów studiów pierwszego stopnia na kierunkach takich jak: administracja czy ekonomia.
Jednocześnie jest to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy – wyjaśnia prodziekan ds. współpracy i rozwoju dr inż. Łukasz Dymek – przeprowadzone rozpoznanie rynkowe, wskazuje bowiem na duże zainteresowanie pozyskiwaniem pracowników wykształconych w tak interdyscyplinarnym obszarze. Dzisiejszy rynek, na którym funkcjonują przedsiębiorcy, stawia przed absolwentami studiów konieczność pogodzenia ogólnego wykształcenia ekonomicznego z wiedzą z zakresu prawa polskiego, unijnego i międzynarodowego oraz posiadania umiejętności ich praktycznego wykorzystania.
Utworzenie nowej specjalności wynika jednak nie tylko z potrzeb krajowego i regionalnego rynku pracy, ale również jest konsekwencją posiadanego przez Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej potencjału naukowo-dydaktycznego. Program specjalności prawo w biznesowe przygotowywany był przez wykładowców z wieloletnim doświadczeniem w pracy naukowej, ale co ważniejsze z perspektywy studenta, posiadających doświadczenie praktyczne wynikające z pracy na stanowiskach radców prawnych, adwokatów, mediatorów sądowych czy doradców w sektorze administracji publicznej.
Oferowany program nauczania w specjalności prawo w biznesie ma charakter interdyscyplinarny, bowiem na program studiów składają się oczywiście przedmioty z zakresu nauk ekonomicznych i prawnych. Pozwoli to studentom na poszerzenie już posiadanych kompetencji i zdobycie zaawansowanej wiedzy specjalistycznej w zakresie istotnych dla gospodarki gałęzi prawa.
Zespół opracowujący koncepcję nowej specjalności poświęcił wiele uwagi na skonstruowanie programu kształcenia jak najbardziej dopasowanego do oczekiwań naszych interesariuszy – studentów i przedsiębiorców, dla których kształcimy przyszłe kadry.
Pełna charakterystyka programu kształcenia na specjalności prawo w biznesie dostępna jest na stronie wydziału.
Posiadana kadra naukowo-dydaktyczna oraz świetny klimat dla studiowania, jaki staramy się stworzyć naszym studentom, stanowią to o naszej przewadze konkurencyjnej. Pracownicy Wydziału nie tylko prowadzą zajęcia kompetentnie w kontekście przekazywania wiedzy książkowej (bo przecież bez niej ani rusz!), ale dzięki swojej praktyce zawodowej umiejscawiają analizowane zagadnienia związane z działalnością w biznesie w bieżącym kontekście społeczno-gospodarczym.