Ostatni rok akademicki to rok inny od wszystkich, rok niepewności o zdrowie, rok zdalnej dydaktyki, ale także rok wytężonej pracy naukowej. Pomimo tej zupełnie odmiennej sytuacji, dzięki niezwykłej mobilizacji naukowców Politechniki Opolskiej, mamy nie tylko duże szanse na zachowanie statusu politechniki z pełnymi prawami, ale liczymy na dwie kategorie A oraz rozszerzenie szkoły doktorskiej o kolejne dyscypliny naukowe – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Do rozwoju nauki potrzebne są spokój i pieniądze. Myślę, że nie ma na Politechnice Opolskiej naukowca, który mógłby dziś powiedzieć, że zabrakło dla niego środków na badania czy publikację wyników tych badań. Na uczelni stworzyliśmy wszyscy wspólnie atmosferę, która będzie owocować jeszcze długo po pierwszej ewaluacji jakości działalności naukowej na nowych zasadach. Mam na myśli m. in. awanse naukowe będące nie tylko sukcesem indywidualnym, który w takiej sytuacji jest niezaprzeczalny, ale również całej naszej społeczności – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

Ostatni rok w obszarze nauki na Politechnice Opolskiej to dwa główne kierunki rozwoju: publikowanie i aplikowanie po granty. Jak zauważa prof. Królczyk, w obydwóch obszarach padły rekordy, niemożliwe do osiągnięcia przede wszystkim bez ciężkiej pracy, zaangażowania, odbudowania wewnętrznego zaufania oraz wsparcia wszystkich jednostek administracji.
W liczbach nasz dorobek za ostatni rok przedstawia się następująco: opublikowaliśmy 168 książek, 282 rozdziały w monografiach oraz 617 publikacji naukowych. Ponadto, w ostatnim roku do Bazy Wiedzy Politechniki Opolskiej wprowadziliśmy 2047 opisy artykułów, rozdziałów oraz książek. Skala sukcesu jest widoczna, jeżeli uwzględni się fakt, że na Politechnice Opolskiej zatrudnionych jest jedynie 453 nauczycieli akademickich – wylicza.
Oprócz skwantyfikowanych wzrostów ilości publikacji, systematycznie podnosimy również jakość naszych badań, czego efektem są artykuły opublikowane przez 34 naukowców Politechniki Opolskiej, w najlepszych światowych czasopismach klasyfikowanych za 200 pkt. – dodaje. Mowa o: International Journal of Machine Tools and Manufacture, Measurement, Precision Engineering, Energy, Tribology International, International Journal of Precision Engineering and Manufacturing-Green Technology, Computer Methods in Applied Mechanics and Engineering, Marine Structures czy Archaeometry. Ostatni rok to także dwie publikacje w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, Nature – Scientific Reports.
– Pozytywną zmianę można także zaobserwować w obszarze zgłoszonych przez naszych naukowców patentów na czele z prof. Jarosławem Zygarlickim i złożonymi przez niego 14 wnioskami patentowymi oraz 87 wnioskami projektowymi w tym dwoma do działania Horyzont 2020 (Maria Skłodowska-Curie Research and Innovative Staff Exchange (MSCA RISE)). W ostatnim roku Politechnika realizowała 17 projektów, w tym: 11 z Narodowego Centrum Nauki, 2 z NAWA, 1 z MNiSW oraz 3 z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Obecnie składane są kolejne projekty, a do tego celu powstają dedykowane zespoły naukowe na Politechnice oraz konsorcja z innymi Politechnikami w kraju. Ostatni rok to także 3 doktoraty wdrożeniowe w tym jeden z firmą Nokia, gdzie opiekunem naukowym będzie prof. Rafał Stanisławski czy prestiżowe stypendium MNiSW dla młodych naukowców uzyskane przez dra Marka Wasilewskiego – zauważa prof. Grzegorz Królczyk.
Oprócz tego, pracownicy Politechniki Opolskiej podnoszą znaczenie uczelni w Polsce poprzez udział w organach doradczych takich jak flagowy projekt MNISW doktorat wdrożeniowy czy Polska Akademia Nauk, gdzie w tym roku prof. Marian Łukaniszyn został wybrany przewodniczącym Komitetu Elektrotechniki.
– Te wyniki pokazują, zwłaszcza młodym naukowcom, że można sięgać po więcej, do czego jako zarząd uczelni zachęcamy i mocno w takich działaniach wspieramy nie tylko słowem, ale również konkretnym działaniem i wsparciem finansowym podejmowanych inicjatyw, co z pewnością pozwoli odnosić w przyszłości kolejne sukcesy – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk.