Dzięki projektowi realizowanemu z czeską uczelnią, na pierwszym kampusie Politechniki Opolskiej powstanie plenerowa siłownia. To początek wspólnych działań mających na celu promocję aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia obu społeczności akademickich.
Mimo poluzowania obostrzeń związanych z pandemią COVID-19, wciąż wiele osób pracuje zdalnie, co, jak zauważa dr Przemysław Domaszewski z Katedry Antropomotoryki i Biomechaniki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej destrukcyjnie wpływa chociażby na kręgosłup.
– Ponadto, przy pracy zdalnej straciliśmy dodatkową aktywność fizyczną, której nawet nie zauważaliśmy. Mam tutaj na myśli wyjście z domu, pójście na autobus, pokonywanie schodów w pracy, przechodzenie z miejsca na miejsce, chodzenie do toalety na końcu korytarza. W przypadku pracy zdalnej wszystko mamy w bliskim zasięgu, większość osób siedzi przy komputerze non stop – tłumaczy
dr Przemysław Domaszewski, który podkreśla, że dłuższe przebywanie w domu sprzyja gorszemu samopoczuciu zarówno na poziomie psychicznym jak i fizycznym.
– Zaczyna brakować chęci do działania, popadamy w marazm. Kiedy czujemy się gorzej, jesteśmy bardziej narażeni na zakażenie. Aktywność fizyczna to podstawa, jeśli chodzi o ochronę przed wirusem – zaznacza dr Przemysław Domaszewski.
– Aktywność i zdrowy styl życia już od kilku lat jest jednym z głównych tematów promowanych przez media na całym świecie. Zbilansowana dieta, ruch, środowisko, sposoby radzenia sobie ze stresem czy relacje jakie nawiązujemy z innymi to czynniki, które w ponad 50 procentach odpowiadają za stan naszego organizmu – dodaje Anna Bodzioch, koordynator projektu zainicjowanego przez pracowników Osiedla Akademickiego oraz Działu Współpracy Międzynarodowej, który będzie realizowany z czeską uczelnią.
To Vysoka Skola Banska Technicka Univerzita Ostrava. – Celem projektu jest nawiązanie i promowanie współpracy pomiędzy studentami i pracownikami Politechniki Opolskiej a VSB – TU Ostrava poprzez wspólną aktywność fizyczną oraz promowanie zdrowego stylu życia, rozwijanie współpracy po obu stronach granicy, wzmocnienie integracji społeczności akademickiej – tłumaczy Anna Bodzioch.
Jednym z pierwszych działań w ramach polsko-czeskiej współpracy jest budowa siłowni plenerowej na terenie pierwszego kampusu Politechniki Opolskiej (przy ul. Mikołajczyka za budynkiem Łącznika i akademika Zaścianek).
– Kolejnym etapem będzie zorganizowanie wspólnego eventu integracyjnego na terenie wybudowanej siłowni. Politechnikę Opolską odwiedzi delegacja VSB-TU, która wspólnie ze społecznością akademicką naszej uczelni weźmie udział w wydarzeniu integracyjno-informacyjnym, połączonym z warsztatami na temat zdrowego odżywiania, konsultacjami dietetycznymi oraz prezentacją technik prawidłowego wykonywania ćwiczeń, które przeprowadzone zostaną przez wykwalifikowaną kadrę PO. Planowana jest również organizacja towarzyskiego turnieju piłkarzyków, ping ponga oraz wspólny spacer po Opolu. Wydarzenie, którego realizację zaplanowano w początkach października, zainicjuje zacieśnianie więzi i współpracy społeczności lokalnych przygranicza polsko-czeskiego – zapowiada Marta Dębowska z Działu Współpracy Międzynarodowej.
Następnie studenci i pracownicy politechniki odwiedzą czeską uczelnię, gdzie poznają aktywne formy spędzania czasu wolnego przez społeczność akademicką VSB-TU. Głównym punktem wizyty jest kampus VSB-TUO, który oferuje szeroką gamę obiektów sportowych dla studentów, pracowników, ale także dla ogółu społeczeństwa.
Ideą projektu jest nie tylko podniesienie świadomości społeczności akademickich PO i VSB-TU w zakresie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, ale także zwiększenie współpracy między PO i VSB-TU o nowe obszary, zacieśnienie więzi, realizację kolejnych wspólnych przedsięwzięć i projektów.
Projekt, o którym mowa, to – „AKTYWNI RAZEM! Polsko-czeska współpraca w zakresie promowania zdrowego stylu życia”, to inicjatywa realizowana w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad, Program INTERREG V – A Republika Czeska – Polska, 4 oś priorytetowa (współpraca instytucji i społeczności), współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Politechnika Opolska jest partnerem wiodącym. Formularz wniosku o dofinansowanie z Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska został napisany przez pracowników Biura Projektów Europejskich. Szczegółowe informacje o projekcie znaleźć można tutaj: https://po.opole.pl/index.php?mod=programyue;1
