Prezentujemy kolejny, ciekawy nabytek biblioteki.
„Mapa myśli jest doskonałą metodą inspirującego zasilania umysłu, intelektu i ducha. (…) Ludzki mózg nie myśli w kategoriach pasków narzędzi, zestawień i list; myśli organicznie. Wyobraź sobie żyłki liścia, gałęzie drzewa albo złożoną sieć ludzkiego układu nerwowego: tak właśnie myśli mózg. Wobec tego, aby myśleć poprawnie, mózg potrzebuje narzędzia, które odzwierciedlałoby naturalny, organiczny przepływ informacji – taki, w którego kontekst także organicznie wbudowana jest struktura mapy myśli”.
Zasady mapowania myśli – mała instrukcja
- Użyj czystego, dużego arkusza papieru
- Narysuj na środku arkusza obrazek – użyj co najmniej trzech kolorów
- Używaj obrazów, symboli, kodów i wymiarów
- Narysuj grube gałęzie wypromieniowujące z obrazu centralnego, a potem cieńsze, podrzędne – umieść na nich słowa klucze i obrazy w odpowiedniej długości
- Używaj kolorów, podkreśleń, strzałek i linii łączących – wiąż tematy, skojarzenia
- Zagospodaruj i rozplanuj przestrzeń miedzy elementami – to ważne by zrozumieć, gdzie się znajdujesz i dokąd zmierzasz!
Dlaczego to działa?
„Kolor obsługuje prawa półkula mózgu, a słowa racjonalna półkula lewa. Kombinacja koloru i słów zmusza więc do działania obie półkule mózgu. (…) Kolory stymulują pamięć i kreatywność, (…) mogą nas inspirować do przeanalizowania sposobu, w jaki komunikujemy się z innymi , i zyskania wpływu na jakość tej komunikacji. (…) Obrazy, inaczej niż słowa, mają w sobie pewną bezpośredniość: informacje wizualne przetwarzane są przez mózg 60 tysięcy razy niż tekst. (…) Pojedyncze słowa na poszczególnych gałęziach mapy myśli sprawiają, że mózg faktycznie zaczyna wnikać w analizowaną tematykę i przechodzić do sedna. Dzięki nim mózg zyskuje pamięciowe punkty odniesienia.
(…) Łącząc słowa i obrazy oraz odzwierciedlając funkcjonowanie ludzkiego mózgu w postaci zestawienia elementów logicznych i twórczych, mapy myśli stają się w naszym zglobalizowanym XXI wieku doskonałym narzędziem rozumowania”.
Fragmenty tekstu pochodzą z książki – T. Buzan, Mistrzowskie mapowanie myśli : podręcznik użytkownika najpotężniejszego narzędzia rozumowania, tłum. L. Sielicki, Gliwice 2019.
Publikacja dostępna jest w BIBLIOTECE WYDZIAŁU EKONOMII I ZARZĄDZANIA