Od przedwojennego fotela dentystycznego, przez astrolabium (przyrząd do nawigacji) z 1054 r., i różę pustynną ze Stepów Astrachańskich, po meteoryty, maszyny parowe oraz, rzecz jasna, lampy rentgenowskie – oferta polskich muzeów uczelnianych jest zaskakująco bogata i zdecydowanie zbyt mało rozpowszechniona.
Aby wspólnie promować swoją działalność, dwadzieścia placówek gromadzących pamiątki akademickie i inne, ciekawe eksponaty powołało w marcu tego roku stowarzyszenie ,,Muzea Uczelniane”. W tym gronie nie mogło zabraknąć jednej z najoryginalniejszych tego typu instytucji: Muzeum Politechniki Opolskiej i Lamp Rentgenowskich (zapraszamy na nową, zjawiskową stronę!), prowadzonego przez dra Grzegorza Jezierskiego.
Jak mówią twórcy projektu – głównymi celami tego przedsięwzięcia są: propagowanie idei muzeów uczelnianych wśród środowisk akademickich, ochrona uniwersyteckiego dziedzictwa historycznego oraz współpraca szkół wyzszych na polu kultury.
Jedną z pierwszych inicjatyw stowarzyszenia jest organizacja wystawy – ,,Muzea Uczelniane – Jesteśmy!”, która objeżdża wszystkie ośrodki akademickie. Przez dwa tygodnie od 16 kwietnia będzie dostępna także w Opolu – w collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego. Oczywiście muzeum politechniki również manifestuje w jej ramach, że ,,Jest!”. Na Opolszczyźnie mamy to szczęście, że możemy się o tym przekonać nie tylko na planszy, ale i osobiście, odwiedzając siedzibę muzeum przy ul. Prószkowskiej, w dowolnym czasie, choćby i w nocy! (Najlepiej tej w piątek, 15 maja – szczegóły wkrótce!)