W stylizowanej na starą herbaciarnię galerii Pusta w Jaworznie, do końca sierpnia można oglądać wystawę fotografii Sławoja Dubiela, który na co dzień dokumentuje wszystkie wydarzenia na Politechnice Opolskiej (to ta konieczność z opisu wystawy), a po godzinach działa artystycznie.
Z opisu wystawy:
Cykl „może morze” jest efektem możliwości, a nie konieczności wykonania fotografii. Wszystkie prace powstały przy użyciu kamery otworkowej. Prostota tego urządzenia i jego pustość, a jednocześnie nieprzewidywalność efektu końcowego stały się dla mnie inspiracją do fotograficznego spojrzenia na ziemię, wodę i niebo.Przestrzeń, która niespiesznie wlała się przez otwór kamery, odcisnęła ślad na światłoczułych kliszach po prostu, ale nieoczywiście.
Poddając się fali światła – morze, wiatr i piasek zatraciły fakturę i ostrość granic. Coś wypłynęło na powierzchnię, coś pozostało w głębi. Stan skupienia przestał mieć znaczenie fizyczne.Minimalistyczne środki i obiekty tych fotografii stworzyły jednak coś pełnego, kompletnego. Oglądamy przecież spotkanie wszystkich czterech żywiołów budujacych świat: wody, powietrza, ziemi i tego najważniejszego – ognia, czyli światła słońca. Ognia, czyli pasji.
Czy to znaczy, że oglądamy coś doskonałego? Może…
Sławoj Dubiel urodził się w 1964 r. w Tarnowskich Górach. Wykształcenie wyższe i specjalistyczne zdobył w Opolu, gdzie też zamieszkał i obecnie pracuje. Swoje prace prezentuje na wystawach autorskich i kuratorskich, spotykając się z dużym zainteresowaniem odbiorców, w tym krytyków fotografii. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tworzy głównie czarno-białe fotografie przestrzeni postindustrialnych oraz klasyczne fotografie krajobrazu.
Rejestruje i dokumentuje zmiany zachodzące w życiu regionu. Jest autorem cykli fotograficznych, dokumentujących nieczynną Cementownię Groszowice (2002), kulturę ludową Śląska Opolskiego (2004) czy historyczną zabudowę Paczkowa i Byczyny (2007) oraz Miejsca Pamięci Narodowej w Łambinowicach (2012). Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików (2000), a od 2011 r. współtworzy także Fundację Warsztatów Fotograficznych 2.8. w ramach, której współorganizuje Opolski Festiwal Fotografii.