7 i 8 czerwca br. aula w budynku CeNaBiz wypełniła się uczestnikami konferencji „Motory przedsiębiorczości i innowacyjności w polityce rozwoju regionu”. To już XIX konferencja z cyklu rozwój regionalny zainicjowana na Wydziale Ekonomii i Zarządzania przez prof. Krzysztofa Malika.
Patronaty honorowe nad wydarzeniem objęli JM Rektor Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, Prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, Przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk, prof. Tadeusz Markowski oraz Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych, dr hab. Leszek Preisner, prof. AGH.
Zakres tematyczny konferencji obejmował:
- rolę potencjału intelektualnego w rozwoju regionu
- kluczowe kompetencje w kreowaniu innowacji
- efektywność rozwojową firm
- rolę kapitału zagranicznego w rozwoju regionu
- rozwój nowych produktów i technologii
- efekty wdrożeniowe działalności jednostek B+R
- aktywizację gospodarki regionu
- kierunki działania polityki regionalnej
- źródła finansowania projektów rozwoju lokalnego i regionalnego
W ciągu dwóch dni konferencji odbyły się 4 panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli trójkąta współpracy, w sumie wzięło w nich udział 20 osób reprezentujących 17 podmiotów, w tym naukowych, biznes i samorząd. Warto tutaj wymienić takie instytucje jak: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki reprezentowane przez dyrektora Rolanda Wrzeciono, Park Naukowo-Technologiczny w Opolu reprezentowany przez prezesa prof. Jarosława Mamalę, Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu reprezentowany przez dyrektora Jacka Suskiego, przedsiębiorstwa: IFA POWERTRAIN POLSKA Sp. z o.o. reprezentowane przez pana Wojciecha Demskiego, MM Systemy Sp. z o.o. reprezentowane przez pana Rolanda Krause, Auto Power Electronic reprezentowane przez właściciela Piotra Skrobotowicza czy Explomet reprezentowany przez współwłaściciela spółki pana Zygmunta Szulca.
Drugiego dnia konferencji naukowcy z 16 ośrodków akademickich w Polsce (w tym m.in. Politechnika Śląska, Białostocka, Częstochowska, Rzeszowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Krakowie i Wrocławiu, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Uniwersytet Szczeciński) w trakcie 4 sesji naukowych prezentowali wyniki prowadzonych badań. W sumie na konferencję przygotowano 25 opracowań naukowych przygotowanych przez 33 autorów/współautorów.
Był to czas niezwykle inspirujących rozmów, wymiany doświadczeń i nawiązywania nie tylko naukowych znajomości. Nie mogło oczywiście zabraknąć atrakcji towarzyszących, w tym spaceru turystycznego po Opolu czy wysłuchania koncertu podczas uroczystej kolacji. O doznania emocjonalne zadbała studentka II stopnia Zarządzania Gosia Sacała, która wraz ze swoim zespołem przedstawiła liryczny repertuar muzyczny.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni przez dziekana wydziału prof. Janusza Wielkiego na przyszłoroczną jubileuszową, bo XX edycję konferencji.