Prof. Adam Deptuła, z Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki monografię habilitacyjną poświęcił metodologii projektowania układów maszynowych z zastosowaniem wielowartościowych drzew logicznych i grafów zależności rozgrywających parametrycznie. Opracowana metodologia już znalazła zastosowanie
w przemyśle.
– W ostatnim trzydziestoleciu wraz z rozwojem komputerów i sztucznej inteligencji w bardzo szybkim tempie wzrosło zainteresowanie ośrodków naukowo – badawczych zastosowaniem narzędzi matematycznych, tj. grafów i drzew w badaniu szerokiej klasy układów maszynowych, m.in. przekładni planetarnych, automatycznych skrzyni biegów czy silników. Opracowana przeze mnie metodologia polega na zastosowaniu właśnie grafów i drzew do rozwiązywania różnych problemów w układach maszynowych. Chodzi tutaj o optymalizację ich pracy, a także wspomaganie procesu projektowania. Dzięki temu można szybciej znaleźć rozwiązanie danego problemu nawet wówczas, gdy klasyczne metody z dziedziny mechaniki są niewystarczające – tłumaczy prof. Adam Deptuła z Katedry Zarządzania i Inżynierii Produkcji Wydziału Inżynierii Produkcji i Logistyki, który swoją monografię habilitacyjną poświęcił metodologii projektowania układów maszynowych właśnie z zastosowaniem wielowartościowych drzew logicznych i grafów zależności rozgrywających parametrycznie.
– Moja metodologia jest odmienna wobec już istniejących metod grafowych stosowanych w hydraulicznych układach napędowych, sterujących i regulacyjnych. Odpowiada ona uniwersalnej multi- dyscyplinarnej teorii projektowania, w której modele grafowe (drzewa logiczne i grafy) mają szerokie zastosowania. Kontakt z praktykami -projektantami pozwolił mi ukierunkować badania w obszar praktycznych zastosowań. Prace badawcze przeprowadzałem w kilku kierunkach jednocześnie. Do głównych efektów moich prac można zaliczyć m.in. opracowanie metody optymalizacji technologii wykonania innowacyjnych pomp zębatych o obniżonym poziomie emisji akustycznej. Dzięki opracowanej metodologii wielowartościowych drzew logicznych stworzyłem (wraz z zespołem badawczym, którego byłem członkiem) konstrukcję innowacyjnego zarysu kształtu zęba. Rozwiązanie takie wdrożono dla całego typoszeregu pomp zębatych, które aktualnie są oferowane przez jedną z firm. Zoptymalizowanie technologii wykonania przyczyniło się do obniżenia kosztów produkcji oraz do zwiększenia jej wydajności. W tym konkretnym przypadku to firma określiła zapotrzebowanie na tego typu rozwiązanie. Inne rozwiązania konstrukcyjne powstały również podczas współpracy z środowiskiem przemysłowym jakie miało miejsce w ramach realizowanych przeze mnie staży naukowo- badawczych – relacjonuje prof. Adam Deptuła.
– Metodologia ta ma interdyscyplinarne zastosowanie. Może być stosowana wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z procesem decyzyjnym, zarówno w obszarze projektowania jak i zarządzania – dodaje prof. Adam Deptuła.