Podnoszenie cieczy na wiertle pracującej wiertarki, sprawdzanie wytrzymałości konstrukcji zbudowanych
z makaronu czy też swoich maksymalnych możliwości podczas jazdy na rowerze – to tylko część zadań, jakie czekały na uczestników tegorocznej edycji konkursu „Mechaniczny by Night”.
– Właśnie usłyszałem, że pobiłem rekord politechniki w nawlekaniu cieczy nienewtonowskiej na pręt pracującej wiertarki. To zadanie jest w miarę łatwe, tylko trzeba mieć na nie sposób. Fajne też było budowanie wieży z makaronu, żeby wytrzymała jak największy ciężar. Świetnie się przy tym bawiliśmy. Zapraszam tu wszystkich, co roku są inne, równie ciekawe zadania – relacjonuje Oliwier Błaszczuk, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” z Raciborza, który w piątkowy wieczór wspólnie z kolegami brał udział w piątej edycji konkursu „Mechaniczny by Night”.






– Można powiedzieć, że to mały jubileusz konkursu, który wśród uczniów szkół średnich cieszy się dużą popularnością. Tym razem wzięło w nim udział osiem drużyn składających się z czterech zawodników ze względu na ograniczenia związane z możliwością przeprowadzania zadań – informuje dr inż. Grzegorz Borsuk, organizator konkursu. – Tematyka zadań związana była z kierunkami oferowanymi na Wydziale Mechanicznym Politechniki Opolskiej. Np. było zadanie polegające na podnoszeniu cieczy na wiertle pracującej wiertarki. Kolejne, to zadanie w którym zawodnicy na rowerze stacjonarnym musieli wygenerować jak największy moment obrotowy. Było także zadanie polegające na tworzeniu konstrukcji z makaronu i kleju i sprawdzenie jej wytrzymałości oraz zadanie związane z rozpoznawaniem rzutów bryły, jaką uczniowie trzymali w ręku – wylicza dr inż. Grzegorz Borsuk.
– Bardzo dobrze nam poszło zadanie na rowerze, które było też wielkim wyzwaniem. Bardzo mi się podobało zadanie związane z rysunkiem technicznym, które było bardzo ciekawe i bardzo mi się podobało, bo lubię rysunek techniczny – podkreśla Robert Rosół, uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu. – Nasza ekipa na miejscu jest pierwszy raz, wcześniej uczestniczyliśmy w wersji online. Bardzo fajne było sprawdzanie maksymalnej mocy i prędkości, jaką jesteśmy w stanie osiągnąć na rowerze. Sprawdzaliśmy także wytrzymałość konstrukcji zbudowanych z makaronu, czego nie robi się codziennie. Zachęcam do udziału moich rówieśników, sam chętnie wybiorę się jeszcze raz. Można nie tylko rywalizować, ale także dowiedzieć się czegoś więcej i zobaczyć bardzo fajne laboratoria – mówi Łukasz Buba, uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” z Raciborza.
Piątą edycję konkursu wygrała drużyna Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, drugie miejsce zajęła ekipa Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik” z Raciborza a trzecie Zespołu Szkół Mechanicznych w Opolu.