Dr inż. Piotr Bońkowski i dr inż. Tomasz Maleska z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej otrzymali prestiżowe stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla wybitnych młodych naukowców.
Jak informuje ministerstwo, Stypendiami Ministra zostali uhonorowani młodzi naukowcy prowadzący innowacyjne badania naukowe o wysokiej jakości oraz posiadający imponujące osiągnięcia naukowe o wysokim prestiżu i międzynarodowym wydźwięku. Laureaci konkursu będą otrzymywali stypendia w wysokości 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat.
W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 1897 wniosków o przyznanie stypendium. Ostatecznie, po ocenie przez zespół doradczy, wyróżniono 217 naukowców, w tym 52 doktorantów.
W tym gronie znaleźli się dr inż. Piotr Bońkowski i dr inż. Tomasz Maleska z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej. To pierwsze takie wyróżnienie dla obu naukowców.
– Jako zarząd uczelni bardzo się z tego cieszymy, wyróżnienie to efekt systematycznie realizowanego kierunku rozwoju politechniki, w którym celem jest ułatwienie pracy naukowej i wspieranie młodych pracowników – podkreśla prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

– Takie wsparcie jest bardzo ważne, bo pozwala na skoncentrowanie się na pracy naukowej – zauważa dr inż. Piotr Bońkowski, który prowadzi badania z zakresu wpływu wstrząsów górniczych i trzęsień ziemi na konstrukcje budowlane oraz monitorowania stanu konstrukcji (Structural Health Monitoring). Jego rozprawa doktorska, pt. „Rotational effects for slender building structures under seismic excitations”, została napisana pod opieką prof. dr hab. inż. Zbigniewa Zembatego i dra inż. Macieja Mincha. Obecnie zajmuje się wykorzystaniem czujników prędkości rotacji do identyfikacji modalnej i poszukiwania uszkodzeń w konstrukcjach budowlanych. Prywatnie interesuje się m.in. żeglarstwem i turystyką.

– To dla mnie wielkie wyróżnienie, nagroda za ciężką pracę. Stypendium znacznie pomoże mi w dalszej pracy naukowej, będę mógł skupić się na badaniach. To pierwsze tak duże wyróżnienie, wcześniej byłem laureatem stypendium na politechnice – mówi dr inż. Tomasz Maleska, który prowadzi badania dotyczące analizy mostów gruntowo-stalowych poddanych wpływom różnych obciążeń (statycznym i dynamicznym).
W pracy naukowej zajmuje się m.in. wpływem wstrząsów sejsmicznych na mosty gruntowo-stalowe, czego efektem była jego rozprawa doktorska pt. „Wpływ wstrząsów sejsmicznych na mosty gruntowo-stalowe”, która została napisana pod opieką dr hab. inż. Damiana Bębna, profesora uczelni i dra inż. Piotra Bońkowskiego.
Ponadto prowadzi również badania w obszarze elementów odciążających konstrukcji gruntowo-stalowe. Prywatnie interesuje się turystyką i mechaniką.