Tylko w konkursie MINIATURA naukowcy Politechniki Opolskiej, którzy w zasadzie dopiero rozwijają swoją karierę naukową, zgłosili ponad 60 projektów.

– Nasza praca, jako naukowców, składa się z trzech obszarów. Pierwszy to dydaktyka, drugi to realizowanie badań naukowych, których efektem są publikacje naukowe np. w prestiżowych światowych czasopismach. Te efekty oceniane są (pod kątem nauki i wpływu na otoczenie społeczno-gospodarcze – przyp. red.) raz na cztery lata, ze względu na pandemię COVID-19 tym razem ocena nastąpi po pięciu latach. Trzeci aspekt naszej pracy to aplikowanie po granty naukowe – wylicza dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.
Ponad 60 projektów
– W ostatnim konkursie, który trwał od czerwca do końca września br. , czyli w trudnym okresie ze względu na pandemię i okres urlopowy, złożyliśmy 63 projekty naukowe. To konkurs MINIATURA, organizowany przez Narodowe Centrum Nauki, w ramach którego granty przyznawane są dla osób, które uzyskały stopień doktora w ciągu ostatnich kilku lat. Mówimy o młodych pracownikach, którzy w zasadzie dopiero zaczynają rozwijać swoją karierę naukową – dodaje dr hab. Grzegorz Królczyk.
Teraz wnioski poddawane są systematycznej ocenie. – Na razie wiemy, że trzy granty już mamy przyznane, gdzie w zeszłym roku mieliśmy tylko jeden. To projekty z dziedzin: ekonomia, elektrotechnika i inżynieria mechaniczna. Czekamy na resztę ocen. Dla mnie, jako prorektora ds. badań i rozwoju, najważniejszą wartością w zabieganiu o granty jest to, że nasi naukowcy muszą przemyśleć swoją pracę naukową, opracować krótką strategię dla siebie i to przelać na wniosek – zauważa dr hab. Królczyk.
Współpraca międzynarodowa
To nie jedyne granty, o jakie walczy politechnika. – Najbardziej prestiżowe to OPUS, w których mogą startować uznani profesorowie i doktorzy świeżo po obronie. W ramach tego programu prowadzimy cztery projekty – wylicza prorektor. W sumie, obecnie uczelnia prowadzi 17 projektów naukowych, na które otrzymała zewnętrzne finansowanie. Złożonych wniosków o kolejne jest łącznie 87.
– W tym 6 projektów badawczych do programu POLS w Narodowym Centrum Nauki. To propozycja dla naukowców zagranicznych, którzy przyjadą pracować na naszej uczelni w ramach umiędzynarodowienia. Kolejny projekt, również związany z umiędzynarodowieniem uczelni prowadzimy dzięki współpracy z NAWA i co mnie bardzo cieszy, złożyliśmy dwa wnioski w programie Horyzont 2020 – 2 (Maria Skłodowska-Curie Research and Innovative Staff Exchange). To projekty które będziemy realizować wspólnie z naukowcami z Indii i z Chin – zapowiada dr hab. Grzegorz Królczyk.