Prosto ze zgrupowania w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, mistrzynie świata w szpadzie – Ewa Nelip i Danuta Dmowska-Andrzejuk przyjechały na Politechnikę Opolską, aby poddać się badaniom w Laboratorium Ruchu na Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii.
Obie zawodniczki mają już na swoim koncie olbrzymie sukcesy, zarówno indywidulane, jak i drużynowe, na polskich, europejskich i światowych planszach. Do największych należy złoty medal mistrzostw świata Danuty Dmowskiej-Andrzejuk (Lipsk 2005 r.) oraz srebro mistrzostw świata Ewy Nelip (Lipsk 2017 r.), która jest aktualną wiceliderką rankingu światowego w szpadzie kobiet. Waleczne szpadzistki nie zamierzają złożyć broni i przygotowują się do kolejnych występów, i tu przychodzi im z pomocą nauka.
Działające od trzech lat laboratorium wyposażone jest w sprowadzony z USA system OptiTrack służący do analizy ruchu w czasie rzeczywistym. Sprzęt składający się z ośmiu kamer, 26 czujników umieszczanych na ciele badanego oraz nowoczesnego systemu 3D pozwala na dokładne prześledzenie i rejestrację nawet najbardziej dynamicznej czynności ruchowej. Badanie służy dostrzeżeniu popełnianych błędów i ustaleniu najefektywniejszego treningu lub rehabilitacji. Tak wyposażone laboratorium to – podobnie jak nasi goście – klasa mistrzowska! W skali kraju plasuje się w ścisłej czołówce. (więcej o laboratorium pisze pani Monika Błaszczyszyn – https://wu.po.opole.pl/supernowoczesne-laboratorium-ruchu/)
Wieść o naszym laboratorium rozchodzi się po całej Polsce – powiedział dziekan WWFiF dr hab. Zbigniew Borysiuk, prof. PO, który przywitał mistrzynie nie tylko jako gospodarz, ale i „kolega po fachu”, mający na koncie sukcesy zarówno jako zawodnik (m. in. brąz mistrzostw Polski w szabli), jak i trener reprezentacji, działacz, a wreszcie teoretyk i autor publikacji naukowych o szermierce.
Wyniki badań przysłużą się i sportowi, i nauce. Po pierwsze nasze mistrzynie otrzymają ważną informację na temat tego, co i jak poprawić w swoim ruchu, po drugie zaś dane zebrane w laboratorium zostaną wykorzystane w pracy doktorskiej pani Natalii Markowskiej – drugiego trenera reprezentacji Polski juniorek w szpadzie dziewcząt.
Kibicując mistrzyniom na igrzyskach w Tokio (2020), miło będzie pomyśleć, że złoty medal (którego im serdecznie życzymy) wykuwał się nie tylko na treningach, ale i w politechnicznym laboratorium.