Prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki przyjechał na Politechnikę Opolską wręczyć czek o wartości blisko
6 milionów złotych i zapowiedzieć otwarcie nowego kierunku na uczelni: sport i bezpieczeństwo.
– Już dawno miałem przyjechać na Politechnikę Opolską, która ma wiele sukcesów, ale także planów na przyszłość. W tych planach chcemy partycypować. Na ręce pana rektora złożyłem symboliczny czek o wartości blisko 6 milionów złotych. Zasadnicza część tych środków zostanie przekazana na doktoraty wdrożeniowe, które świetnie funkcjonują tutaj na uczelni. To bardzo dobre połączenie nauki, przemysłu i jednocześnie rozwoju naukowego, czego gratuluję Politechnice Opolskiej – informuje prof. Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.
Pozostała część ministerialnych pieniędzy zostanie wykorzystana na termomodernizację i zastosowanie OZE w akademiku Pryzma, którego wnętrze niedawno przeszło gruntowny remont.
– Wiem, że uczelnię czekają jeszcze większe inwestycje, jak gruntowna przebudowa budynku „Lipsk”, gdzie mieści się Wydział Inżynierii Produkcji i Logistyki. Mam nadzieję, że w tym roku uda się rozpocząć tę inwestycję. Politechnika Opolska ma wiele do zaoferowania całej Polsce i nie tylko. Nowy kierunek studiów, na który za chwilę wyrażę zgodę, sport i bezpieczeństwo wpisują się doskonale w obecną sytuację. Dziś, jak nigdy wcześniej wiemy, że bezpieczeństwo to rzecz o którą musimy się troszczyć również na gruncie naukowym. Sport zawsze jest potrzebny, gratuluję panu rektorowi tego kierunku, który już od 1 października będzie mógł być uruchomiony. Prężnie działa tutaj także centrum metrologii przemysłowej, to jest rzecz, na którą stawiamy, dzisiaj nie ma przecież nic bez pomiarów, obliczeń, metrologii. Polska metrologia musi się zjednoczyć, mamy wielu naukowców, także w Opolu, którzy mogą rozwijać tę bardzo ważną dziedzinę – podkreśla prof. Przemysław Czarnek.
– Dzięki ministerialnemu wsparciu zrealizujemy 12 doktoratów wdrożeniowych, to rekordowa ilość, wcześniej takich doktoratów realizowaliśmy tylko trzy. O środki z ministerstwa rywalizowaliśmy z największymi jednostkami naukowymi w Polsce, co także pokazuje, że wnioski, jakie złożyliśmy były innowacyjne, ciekawe i dobrze przygotowane – zaznacza prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej, który przypomina, że doktorat wdrożeniowy to alternatywna droga uzyskania stopnia doktora.
Jest przeznaczona dla osób, które – chcąc rozwijać swoją karierę naukową – nie chcą rezygnować z pracy zawodowej poza uczelnią.
– To także świetna współpraca z przemysłem i szansa dla przedsiębiorców na to, by zatrudnić zdolnego naukowca, który rozwiąże technologiczny problem, z którym zmaga się firma. Tym samym doktorant będzie jednocześnie pracował w przedsiębiorstwie i prowadził działalność naukową związaną z tematem swojej rozprawy doktorskiej w uczelni akademickiej, co miesiąc otrzymując z tego tytułu stypendium z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Mowa o kwocie w wysokości 3450 zł lub 4450 zł – wylicza prof. Marcin Lorenc.