Jedyne w Polsce Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) w Politechnice Opolskiej podsumowało pierwszy rok swojej szerokiej działalności.
Przedstawienie dotychczasowych osiągnięć odbyło się podczas konferencji prasowej, której uczestnikami byli przedstawiciele wszystkich tworzących projekt podmiotów: rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, dyrektor FPC ALight prof. Anna Król, dyrektor zarządzający z ramienia Instytutu Fraunhofera IWU prof. Lothar Kroll (Politechnika w Chemnitz), prezydent Miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski oraz prezes Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu prof. Jarosław Mamala.
Jednostka formalnie rozpoczęła działalność 1 września 2018 r. na podstawie podpisanej umowy pomiędzy Politechniką Opolską a Instytutem Fraunhofera.
Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich (FPC ALighT) jest jednostką organizacyjną Politechniki Opolskiej, utworzoną w celu prowadzenia i koordynowania projektów badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na przemysł, zwłaszcza w zakresie zaawansowanych technologii lekkich. FPC ALighT ułatwia oraz przyspiesza komercjalizację badań, transfer, a także wykorzystanie technologii produkcyjnych przez przemysł oraz wprowadza w Polsce metody i standardy obowiązujące w Instytutach Fraunhofera. Ściśle współpracuje z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu, który jest strategicznym partnerem naukowym w konsorcjum.
W ciągu nieco ponad 12 miesięcy działalności Centrum Projektowe Fraunhofera podjęło się realizacji i bierze czynny udział w projektach o łącznej wartości blisko 30 mln PLN.
Centrum nawiązało współpracę z potentatami w swoich branżach takimi jak.: AIRBUS, Jastrzębska Spółka Węglowa S.A., SNOP Automotive, Adamietz, ALUPROF, NEAPCO, Explomet, MM Systemy.
Dzięki zaangażowaniu i wsparciu partnerów ze strony nauki oraz przemysłu udało się zapoczątkować projekt, w którym rezultatem jest stworzenie nowego produktu na rynku – chronionego patentem, ultralekkiego urządzenie do transportu motocykli.
Działania Centrum Projektowego Fraunhofera przyczyniają się do opracowania nowych technologii. Kluczowe zadania badawcze realizowane wspólnie z przemysłem to:
- produkcja znacząco lżejszej deski rozdzielczej dla nowoczesnych nisko- oraz zeroemisyjnych samochodów osobowych,
- platerowanie wybuchowe materiałów wielowarstwowych,
- zmniejszenie ciężaru i zastosowania lekkich materiałów w budowie kabiny windy,
- optymalizacja i automatyzacja procesów produkcyjnych,
- ocena środowiskowa innowacyjnych produktów.
Ponadto FPC ALighT zorganizowało w tym roku:
- międzynarodowe seminaria naukowe związane z recyklingiem i kompozytami oraz komercjalizacją badań naukowych,
- międzynarodowe warsztaty dla przedsiębiorców i naukowców związanych z branżą lotniczą,
- zagraniczne staże i wizyty studyjne w oddziałach Instytutu Fraunhofera w Niemczech.
Swoją ofertę pracownicy Centrum przedstawiali na firmowych stoiskach oraz w prezentacjach podczas konferencji, targów, warsztatów oraz licznych spotkań z przedstawicielami regionalnych, krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw.