IEEE NTech Workshop, czyli Międzynarodowe Warsztaty Nowych Technologii, są ogólnopolskim projektem studentów i doktorantów zrzeszonych w oddziałach studenckich światowej organizacji IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers)
Idea zorganizowania tego przedsięwzięcia w środowisku akademickim powstała w roku 2012. Inicjatorami pierwszej edycji IEEE NTech byli członkowie IEEE Opole Student Branch, którzy za wzorową realizację projektu otrzymali prestiżową, międzynarodową nagrodę IEEE: The Darrel Chong Student Activity Award 2012.
Celem międzynarodowego projektu IEEE NTech jest propagowanie wśród studentów, doktorantów i absolwentów kierunków technicznych (elektrotechnika, elektronika, automatyka i robotyka, mechatronika, informatyka) wiedzy i technologii rozwijanych w instytutach badawczych oraz nowoczesnych i innowacyjnych przedsiębiorstwach w Unii Europejskiej, w szczególności tych związanych z Przemysłem 4.0. Innym ważnym aspektem projektu jest wspieranie ludzi z pasją, motywowanie młodego pokolenia do podjęcia pracy w działach badawczo-rozwojowych oraz tworzenie i wzmacnianie profesjonalnych kontaktów z zagranicą, z przedstawicielami z przemysłu oraz członkami IEEE. Ponadto warsztaty stymulują rozwijanie kompetencji społecznych oraz umiejętności językowych.
W dniach 26 – 30 listopada 2018, trzydziestu uczestników i członków IEEE, z różnych uczelni wyższych w Polsce (Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Śląskiej oraz Politechniki Opolskiej) wzięło udział w drugiej edycji warsztatów IEEE NTech. Głównym organizatorem projektu był Zarząd Young Professionals Polskiej Sekcji IEEE, zaś jednostką wspierającą przygotowania był oddział IEEE Opole Student Branch. Tematem przewodnim tej edycji był „Przemysł 4.0” i jego ekspansja wynikająca z innowacji w branży: produkcyjnej (prototypowej), energetycznej, kosmicznej, telekomunikacyjnej oraz automatyki przemysłowej.
IEEE NTech 2018 rozpoczął się 26 listopada 2018 od wizyty w zakładzie Infineon Technologies Dresden GmbH w Dreźnie, który specjalizuje się w produkcji układów półprzewodnikowych, w tym dedykowanych układów scalonych głównie dla sektora samochodowego, telekomunikacyjnego, automatyki przemysłowej i bankowości elektronicznej. Jest to najnowocześniejszy ośrodek badawczy i produkcyjny w Europie. Podczas wizyty uczestnicy zostali zaznajomieni z procesem wytwarzania struktur półprzewodnikowych na waflach krzemowych 200 mm i 300 mm oraz wzięli udział w pokazie prototypowych układów MEMS. W tym samym zakładzie działa także Instytut Fraunhofera IMPS (niem. Fraunhofer-Institut für Photonische Mikrosysteme IPMS) dzięki czemu grupa miała możliwość poznania badań jakie są w tej jednostce prowadzone.

Drugi dzień wyjazdu (27 listopada 2018) był przeznaczony na zwiedzenie targów „SPS IPC Drives 2018” w Norymberdze, gdzie rok rocznie ponad 1600 wystawców z całego świata prezentuje swoje najnowsze produkty i opracowane technologie w obszarach: systemy sterowania, napędy elektryczne, sensory, interfejsy człowiek-maszyna, komunikacje przemysłowe, techniki łączeniowe. Hasłem przewodnim targów był „Przemysł 4.0” oraz „Digitalizacja”. Dzięki zawiązanej współpracy IEEE Opole Student Branch z firmą ifm ecolink Sp. z o.o. uczestnicy wyjazdu zostali zaproszeni i oprowadzeni przez menadżera po wystawie koncernu ifm, gdzie grupa miała m.in. możliwość zobaczenia asortymentu rozwijanego w dziale Badań i Rozwoju ifm ecolink oraz produkowanego w Opolu.
Środa (28 listopada 2018) rozpoczęła się od wizyty w centrum badawczo-biznesowym GE Additive Germany GmbH (Customer Experience Center) w Garching, który specjalizuje się w druku 3D w proszkach metali, głównie tytanu i platyny. Ośrodek ten wspiera swoich kontrahentów w rozwijaniu i wytwarzaniu nowych produktów tą metodą – od fazy prototypowania do produkcji seryjnej. Obecnie wydrukowane części są już z powodzeniem stosowane m.in. w lotnictwie (silniki turbowentylatorowe) oraz medycynie (implanty). Dzięki wizycie w GE uczestnicy nie tylko poznali technologię druku przyrostowego ale także mieli możliwość zobaczenia zaawanasowanego parku maszynowego i prototypowych wydruków. W godzinach popołudniowych grupa przemieściła się do firmy Intel Deutschland GmbH. Oddział tego globalnego przedsiębiorstwa, ulokowanego w Neubiberg, zajmuje się rozwijaniem technologii 5G dla urządzeń mobilnych m.in. poprzez opracowywanie nowych układów scalonych – modemów. Przedstawiciele firmy pokazali uczestnikom NTech’a jak po 2020 roku może wyglądać nasza cywilizacja z wydajnym łączem bezprzewodowym oraz jak to wpłynie na dalszy rozwój Internetu Rzeczy (IoT) czy autonomicznych samochodów. Finalnie, grupa została zaproszona do laboratorium testowego, gdzie przeprowadza się walidację prototypowych układów półprzewodnikowych. Zwieńczeniem dnia była kolacja integracyjna z członkami IEEE mieszkającymi w Monachium.

Czwarty dzień wyjazdu był poświęcony nowoczesnej energetyce oraz technologiom kosmicznym. W pierwszej kolejności grupa dotarła do Instytutu Maxa Plancka do Badań na Fizyką Plazmy – IPP (niem. Max-Planck-Institut für Plasmaphysik ), który działa w Garching od 1960 roku. Jednym z zadań tego ośrodka naukowego jest przeprowadzanie eksperymentów w reaktorze ASDEX Upgrade, które mają na celu dokładne poznanie zjawiska fuzji jądrowej oraz tworzenie bazy naukowej do projektów ITER oraz DEMO. Pracownicy Instytutu bardzo szczegółowo wyjaśnili uczestnikom jak działają reaktory typu tokamak i stellarator oraz jak strategiczne dla ludzkości są badania nad tym nowym, bezpiecznym i ekologicznym źródłem energii elektrycznej. Przykładowo, energia wytworzona z fuzji 60 kg mieszaniny izotopów deuteru i trytu odpowiada energii ze spalenia 400 000 ton węgla!
W drugiej części dnia grupa udała się do miejscowości Oberpfaffenhofen, do oddziału Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR (niem. Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt), czynnie współpracującej przy szeregu misji kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA lub Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA. W budynku Instytutu Robotyki i Mechatroniki uczestnicy mieli możliwość m.in. zapoznania się z projektem „Factory of the Future” oraz pracami nad robotami humanoidalnymi „David” i „Toro”. Z kolei w budynku Centrum Kontroli Lotów (GSOC) grupa mogła zobaczyć, jak kontrolerzy nadzorują pracę laboratorium COLUMBUS – jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, jak również monitorują działanie satelity TerraSAR-X oraz Eu:CROPIS (wyniesionej na orbitę przez rakietę SpaceX Falcon 9, w dniu 3 grudnia 2018). Po bardzo intensywnym dniu uczestniczy wyruszyli w kierunku Jeziora Bodeńskiego.

30 listopada 2018 był ostatnim dniem wyjazdu i był ukierunkowany na technologie związane z automatyką przemysłową. W tym celu grupa udała się na zwiedzanie dwóch dużych oddziałów koncernu ifm, będącego liderem w produkcji czujników, sterowników, modułów komunikacyjnych i okablowania, dla różnych gałęzi przemysłu. W oddziale ifm ecomatic GmbH w Kressbronn pokazano proces produkcji sterowników do maszyn mobilnych, jak również zaprowadzono grupę do laboratoriów testowych i biur R&D. Natomiast w sąsiadującej miejscowości Tettnang, w oddziale ifm electronic GmbH uczestnicy mogli zobaczyć zaawansowane linie montażowe czujników przemysłowych oraz linie montażowe płytek PCB. Ponadto, grupa została zaproszona na interesujący wykład o rozwijaniu nowych produktów jak i zarządzaniu projektem. Pobyt w firmie zakończył się wspólnym obiadem, po którym uczestnicy zdecydowali się jeszcze na wizytę w Muzeum Zeppelina we Friedrichshafen celem zapoznania się z bogatą historią sterowców, rozwijanych i budowanych w tym mieście. Był to zarazem ostatni punkt bardzo bogatego programu IEEE NTech 2018, po którym, wieczorem, autokar wyruszył w kierunku Opola.
Niniejszy projekt nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego i merytorycznego sponsorów, w związku z czym organizatorzy składają serdeczne podziękowania następującym jednostkom:
- IEEE Young Professionals Global Committee (http://yp.ieee.org/)
- IEEE PEL-035/IE-013 Joint Chapter (http://ewh.ieee.org/r8/poland/iespels/)
- ifm ecolink Sp. z o.o. (https://www.ifm.com/ | https://www.facebook.com/ifmecolinkOpole/ )
Warto także podkreślić, że Politechnikę Opolską w projekcie IEEE NTech 2018 reprezentowało aż 17 uczestników, w składzie: Piotr Graca, Anna Kolenda, Patryk Szywalski, Paweł Piekielny, Mateusz Wojczyk, Marcin Jambor, Artur Mendiuk, Tomasz Włoch, Agata Dziarkowska, Natalia Tamborska, Paweł Sadkowski, Dominik Woźny, Nikodem Smereczyński, Paweł Pytlik, Rafał Kajzar, Adrian Blaszczok, Florian Stepek.
Zdjęcia – Young Professionals Polskiej Sekcji IEEE