W dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 roku odbył się już po raz czwarty Europejski Kongres Studentów: Central European Student and Young Professionals Congress – CEuSYP 2017. Tym razem jako miejsce spotkania dla członków Międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników (IEEE) wybrano Lwów (Ukraina), gdzie swój udział zaznaczyli również reprezentanci Politechniki Opolskiej z IEEE Opole Student Branch.
Europejskie Kongresy Studenckie IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) mają za zadanie kształtować oraz rozwijać karierę przyszłych inżynierów. W kongresach tych uczestniczą studenci oraz doktoranci nie tylko z Europy, ale i często z całego świata. Głównym celem wyjazdu na tego typu wydarzenia jest wielopoziomowa integracja środowiska młodych inżynierów elektryków, elektroników i informatyków, nie tylko w sferze technicznej, ale i społecznej. Ponadto, istnieje także możliwość doskonalenia umiejętności językowych oraz poznawania kultury innych krajów. Dotychczas konferencje odbyły się w Linz (2011), Opolu (2013) oraz Zagrzebiu (2015).
W tegorocznym kongresie CEuSYP 2017 we Lwowie uczestniczyli studenci oraz doktoranci z różnych europejskich ośrodków naukowych. Czwarta edycja zgromadziła ok. 50 uczestników, a w tym 14 reprezentantów z Polski. Opolski Oddział Studencki IEEE (ang. IEEE Opole Student Branch) jak i Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej reprezentowało 5 osób: inż. Anna Kolenda – studentka automatyki i robotyki inż. Mateusz Wojczyk – student automatyki i robotyki, Paweł Stolarczyk – student elektroniki przemysłowej, inż. Adrian Lipowski – student elektroniki przemysłowej oraz mgr inż. Piotr Graca, absolwent i przewodniczący Young Professionals Polskiej Sekcji IEEE.
Podczas kongresu uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w sesjach plenarnych, warsztatach z zakresu umiejętności miękkich oraz warsztatach technicznych w siedzibach firm Luftronix, LITS i Betalab. Oprócz tego Anna Kolenda i Adrian Lipowski zaprezentowali Opolski Oddział Studencki IEEE wygłaszając referat pt. „IEEE Opole Student Branch. Success Story”, który nawiązywał do 10-letniej historii i działalności tego oddziału przy Politechnice Opolskiej. Z kolei Piotr Graca, z ramienia Komitetu IEEE Region 8 przedstawił prezentację pt. „IEEE Awards – Be on the Top. Inspire Others”, zachęcając tym samym do aktywności studenckiej w szeregach tej organizacji.
Tradycyjnie, dopełnieniem programu były wieczorne spotkania integracyjne. Zorganizowano dla uczestników uroczystą kolację w jednej z wież Lwowskiej Cytadeli oraz tzw. „wieczór wielokulturowy”, gdzie reprezentanci z poszczególnych państw mieli możliwość zaprezentowania swoich narodowych specjałów i kultury.
Jak przystało na IEEE, kongres był dobrze zorganizowany i pozwolił uczestnikom na rozwój istniejących i nawiązanie nowych, międzynarodowych znajomości, które są niezbędne w pracy zawodowej inżyniera.