Już po raz trzeci odbył się kongres studentów, członków Międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników IEEE. Nie mogło tam zabraknąć reprezentacji Politechniki Opolskiej.
Kongresy studenckie Międzynarodowego Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników – IEEE (ang. Institute of Electrical and Electronics Engineers) stanowią istotny wkład w kształtowanie i rozwój kariery przyszłych inżynierów i gromadzą rzesze studentów z całego świata. Głównym powodem organizowania bądź udziału w tych kongresach jest niebywała integracja środowiska studenckiego oraz wymiana doświadczeń młodych inżynierów elektryków, elektroników i informatyków, zarówno w sferze technicznej jak i społecznej. Oprócz tego, istnieje możliwość doskonalenia umiejętności językowych, poznawania kultury i zwyczajów innych krajów. Kongresy studenckie IEEE mają również za zadanie promować tą profesjonalną organizację i zachęcać młode i zdolne pokolenie inżynierów do aktywnego działania w jej strukturach – oddziałach studenckich IEEE.
W dniach 8 – 10 maja 2015 roku odbyła się w Zagrzebiu, trzecia edycja europejskiego kongresu IEEE – CEuSYP2015 (Central European Student and Young Professionals Congress), która zgromadziła ok. 100 uczestników – studentów, doktorantów i profesorów z różnych europejskich uczelni wyższych. Do udziału w tym prestiżowym wydarzeniu wybrano także 10 reprezentantów Polski, w tym dwóch studentów Politechniki Opolskiej: Piotra Gracy – doktoranta WEAiI oraz Macieja Matusika – studenta WEAiI, działających w Opolskim Oddziale Studenckim IEEE (ang. IEEE Opole Student Branch*). W trakcie kilkudniowego pobytu na Uniwersytecie w Zagrzebiu, studenci uczestniczyli w sesjach plenarnych, warsztatach technicznych, warsztatach z zakresu umiejętności miękkich oraz w sesji plakatowej. Wszystkie zajęcia były prowadzone w języku angielskim przez międzynarodowy zespół wykładowców, a dopełnieniem programu były spotkania integracyjne – uroczysta kolacja w Hotelu Dubrovnik 4* oraz „wieczór wielokulturowy”, gdzie reprezentanci z poszczególnych państw mieli możliwość zaprezentowania swoich narodowych tradycji. Jeden z wykładów został również poprowadzony przez doktoranta Piotra Gracę, który aktualnie reprezentuję Politechnikę Opolską w globalnym zarządzie studenckim IEEE MGA SAC, na stanowisku przewodniczącego komitetu ds. przyznawania nagród.
Warto przypomnieć, że druga edycja opisywanego kongresu pod nazwą CEuSBC 2013 odbyła się w Opolu w 2013 roku i została zorganizowana przez IEEE Opole Student Branch. Wówczas, wraz z Działem Współpracy Międzynarodowej Politechniki Opolskiej, kongres kreował program I edycji International Academic Week 2013.
* IEEE Opole Student Branch powstało przy Politechnice Opolskiej w 2007 roku z inicjatywy członków Koła Naukowego ELEDYN. Zajmuje się propagowaniem wiedzy inżynierskiej zgodnie z profilem IEEE poprzez organizację międzynarodowych wyjazdów, warsztatów i konferencji naukowych (z możliwością publikowania prac studentów w prestiżowej bazie IEEEXplore). Członkowie oddziału biorą również udział w międzynarodowych kongresach studenckich oraz budują rozległą i profesjonalną sieć kontaktów z rówieśnikami, przedstawicielami przemysłu i profesorami z całego świata.