Wirtualna wycieczka do elektrowni jądrowej, praca oczyszczalni ścieków, zapoznanie się z Elektrownią Opole czy panel ekspercki „Projektowanie w elektroenergetyce“ – to tylko część punktów wspólnych warsztatów dla studentów energetyki Politechniki Opolskiej i studentów VŠB – Technická univerzita Ostrava.
Warsztaty podzielone na dwie części, wyjątkowo odbyły się w formie online. Pierwszą część organizowała Politechnika Opolska, drugą czeska uczelnia. W trakcie warsztatów organizowanych przez politechnikę uczestnicy spotkania, na platformie Moodle, mieli okazje odbyć wirtualny wyjazd tematyczny do oczyszczalni ścieków czy wysłuchać prezentacji eksperta z Elektrowni Opole.
– Zadania warsztatowe, zazwyczaj realizowane w laboratoriach, również zastąpiły wcześniej przygotowane materiały filmowe, które były omawiane i dyskutowane. Studenci wzięli także udział w spotkaniach integracyjnych, które mimo odmiennej formuły wypadły ciekawie. Mogliśmy odkryć ukryte zdolności studentów, jeden z nich wykazał się świetną znajomością języka sąsiadów zza granicy. Pan Bartek przedstawił się w języku czeskim tak, że w pierwszej chwili pomyślałam, że wśród studentów z Czech jest również Bartek – mówi prof. Małgorzata Wzorek z Katedry Inżynierii Procesowej i Środowiska Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Natomiast warsztaty organizowane przez VSB odbywały się na platformie Teams. Największe zainteresowanie i lawinę pytań wywołał panel ekspercki „Projektowanie w elektroenergetyce“ – wizyta wirtualna w ABB Ostrava. Wirtualne wycieczki do elektrowni jądrowej czy Elektrownia szczytowopompowa Dlouhé Stráně również cieszyły się uznaniem studentów.
Warsztaty to szansa dla studentów na zdobycie dodatkowej wiedzy, która pozwoli im lepiej i szybciej odnaleźć się na rynku pracy oraz zapewnią lepszy start w zawodową przyszłość. Stwarzają również możliwość poznania nowych aspektów zagadnień, z którymi mieli styczność wyłącznie na zajęciach. Podczas warsztatów studenci mogli poznać nowe zastosowania narzędzi, którymi posługiwali się wyłącznie w laboratoriach.
Warsztaty odbyły się w ramach projektu: „Poszerzenie kompetencji absolwentów w dziedzinach zrównoważonej elektroenergetyki i środowiska” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014–2020. Oś priorytetowa 3 „Inwestowanie w kształcenie, szkolenia, w tym szkolenie zawodowe na rzecz zdobywania umiejętności, uczenia się przez całe życie poprzez rozwój i wdrażanie wspólnych systemów kształcenia, szkolenia zawodowego i szkolenia“.
