Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich w Politechnice Opolskiej wraz z Instytutem Fraunhofera IWU w Chemnitz zorganizowało w dniu 29 października 2020 r. międzynarodowe warsztaty dotyczące rozwoju technologii i produktów z obszaru pianek metalowych oraz możliwości ich wdrożenia do przemysłu.
Pierwotnie spotkanie zaplanowane zostało w dniu 14 października, jednakże mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa zaproszonych gości oraz organizatorów, spowodowane rozwojem pandemii koronawirusa, zdecydowano się na przesunięcie terminu i przeprowadzenie warsztatów w formule online.

Warsztaty, mające charakter wysokospecjalistyczny i ukierunkowany na wybrane obszary technologiczne, miały na celu przybliżenie technologii pianek metalowych. Do udziału w nim wytypowano i zaproszono firmy związane z branżą metalową z regionu (m.in. Aluprof, Gniotpol, Kamet, Explomet, MM Systemy, Brökelmann, Kelvion), a także pracowników naukowych Politechniki Opolskiej, którzy mogliby być zainteresowani rozwojem tego obszaru badawczego – wśród nich: dr hab. inż. Adam Niesłony, dr hab. inż. Mirosław Mrzygłód, dr hab. inż. Roman Dyga, dr hab. inż. Marta Kurek, dr inż. Andrzej Kurek oraz doktorant naszej uczelni Rafael Miozga, który reprezentował również Park Naukowo-Technologiczny w Opolu.

Podczas warsztatów uczestnicy przedstawili potencjał swoich jednostek, wytwarzane produkty, realizowane projekty, a także plany na rozwój oraz obszary, które chcą rozwijać w najbliższej przyszłości przy współpracy na linii nauka-biznes. Omówiono ponadto możliwości ubiegania się o dofinansowanie wspólnych projektów ze źródeł międzynarodowych.

Spotkanie miało również na celu przybliżenie zakresu działalności międzynarodowej sieci naukowej pod nazwą „INOCEM”, do której, w roli koordynatora zagranicznego przystąpiło Centrum Projektowe Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich w Politechnice Opolskiej. Głównym celem tego zrzeszenia jest rozwój technologii pianek metalowych. Inicjatywa ta skupia przedsiębiorstwa technologiczne, jednostki naukowe i badawcze z Niemiec, Austrii, USA oraz Polski. Dzięki zastosowaniu formuły online, również przedstawiciele tych jednostek mogli uczestniczyć w zorganizowanych warsztatach (reprezentant firmy z USA łączył się z nami o 2 nad ranem miejscowego czasu ;))