Na zaproszenie Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnikę Opolską przyjechali naukowcy i przedstawiciele przemysłu z Bydgoszczy, Wrocławia, Opola oraz Chemnitz, aby wspólnie zastanowić się nad „Wytwarzaniem i recyklingiem kompozytów”.
Prezentacja najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie i ożywione dyskusje naukowców oraz praktyków z Airbusa i Silesian Polymers stały się jednocześnie okazją do upowszechnienia wiedzy o nowych materiałach wśród przybyłych licznie studentów. Jako przyszli inżynierowie będą oni prawdopodobnie pracować już na projektowanych m. in. w Opolu i Niemczech nowoczesnych kompozytach, bo to one – jak przekonywali prelegenci – są przyszłością wszelkich konstrukcji technologicznych.
Nie sprostamy oczekiwaniom zrównoważonego rozwoju bez innowacyjnych materiałów – mówiła inicjatorka spotkania dr hab. inż. Anna Król, prof. PO dyrektor FPC AlighT – Gdy jednak już opracujemy ten oczekiwany proekologiczny i proekonomiczny produkt, musimy jednocześnie wiedzieć, jak poddać go bezpiecznej dla środowiska utylizacji.
Blisko dwustu uczestników seminarium w imieniu rektora prof. Marka Tukiendorfa przywitał prorektor ds. badań i rozwoju prof. Tadeusz Łagoda.
Tematyce wytwarzania i recyklingu kompozytów, w tym wytwarzaniu ich z opon samochodowych, strategiach recyklingowych w lotnictwie i strukturach hybrydowych, przyjrzano się w dwóch blokach moderowanych przez profesorów Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej – Mirosława Mrzygłoda i Małgorzatę Wzorek.
Swoje doświadczenia i osiągnięcia zaprezentowało trzynastu prelegentów: Mario Naumann i Justus Prölß (Fraunhofer IWU) Tassilo Witte (CTC Composites Airbus), Stefan Hoyer (TU Chemnitz), Dariusz Sykutera (UTP Bydgoszcz), Michał Barcikowski, Michał Stosiak i Wojciech Błażejewski (Politechnika Wrocławska), Anna Król, Małgorzata Wzorek, Robert Junga (Politechnika Opolska) oraz Marian i Paweł Soja (Silesian Polymers).
Dyskusje trwały w kuluarach jeszcze długo po zakończeniu seminarium, a całe wydarzenie wsparł finansowo Park Naukowo-Technologiczny w Opolu oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi o FPC ALighT: